19/11/2023
Πι Stoli α 14 19 14 10 - 57 -
Αμφιδέξιοι 23 14 16 15 - 68 -

Με υπογραφή Ρίζου οι Αμφιδέξιοι !

Σε ένα ακόμη δραματικό ματς ανάμεσα σε ΠιStoliA και Αμφιδέξιους η ομάδα του Στουρνάρα κατάφερε να χαμογελάσει τελευταία, χάρη στα καθοριστικά τρίποντα του Ρίζου στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό.

Σαφώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Αμφιδέξιοι στο ξεκίνημα, με τον Ρίζο (11π.) να δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του και τους Γκατζιώρα (6π.) και Γεωργόπουλο (6π.) να τον ακολουθούν. Με μπροστάρη τον Λιόλιο (7π.) και τους Γ. Ιωαννίδη (4π.) και Βούλγαρη (2π.) απάντησαν τα ΠιStoliA που βρέθηκαν ακόμη και στο -10 στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-23.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα ΠιStoliA ανέβασαν την απόδοσή τους σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και χάρη κυρίως στο δίδυμο Λιόλιος (7π.) - Κωνσταντινίδης (6π.) μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Γεωργόπουλος (5π.), Ρίζος (4π.), Στουρνάρας (3π.) και Τζωρτζάκης (2π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των Αμφιδέξιων που διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο δρόμο προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 33-37.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-16. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, ενώ αμφότερες σκόραραν με μεγάλο πλουραλισμό και όμορφες συνεργασίες. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε. Ο Λιόλιος (7π.) με μεγάλα σουτ και συνεπικουρούμενος από τον Ρ. Ιωαννίδη (3π.) λίγο έλειψε να οδηγήσει σε μία ακόμη σπουδαία νίκη τα ΠιStoliA. Ωστόσο, οι Τζωρτζάκης (8π.) και Ρίζος (7π.) είχαν αντίθετη άποψη και όντες clutch στο φινάλε υπέγραψαν τη νίκη για την ομάδα τους.

Στο τέλος του αγώνα, τα ΠιStoliA είχαν 9/33 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Αμφιδέξιοι είχαν 11/33 δίποντα, 13/35 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Ρίζος με 24 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λιόλιος με 28 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

ΠιStoliA (Λιόλιος): Βούλγαρης 6, Ιωαννίδης Γ. 11 (2), Ιωαννίδης Ρ. 3, Κεφαλιανός 1, Κωνσταντινίδης 6 (2), Λιόλιος 28 (5), Μαλάμης 2, Τζαβάρας.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 11, Γκατζιώρας 9 (3), Κοκόσης, Ρίζος 24 (5), Σαχάς, Στουρνάρας 6 (2), Τζαβέλλας 4, Τζωρτζάκης 14 (3).

Τι μας άρεσε: Τα δύο μυθικά τρίποντα του Ρίζου στο φινάλε.