01/11/2021
Old Firm BC 9 14 16 19 4 62 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 13 14 14 17 12 70 -

Με υπογραφή Βαλερά η νίκη του Αρισταίου!

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε δύο ώρες και σημαδεύτηκε από ανατροπή στην ανατροπή, παράταση, 64 φάουλ, 77 βολές και 9 αποβολές, ο Αρισταίος με τον Βασίλη Βαλερά να κάνει μεγάλη εμφάνιση, πήρε πολύτιμη νίκη με 62 – 70 απέναντι στην Old Firm!

Ο Αρισταίος οδηγούσε την κούρσα στο πρώτο δεκάλεπτο με δύο τρίποντα του Β.Παούρη και πέντε βολές του Σοφούλη, ενώ για την Firm, μείωναν ο Ντραγκότι με τρίποντο και Βασιλείου, Τρωγάδας και Σανταμούρης με ένα καλάθι(9-13).

Το παιχνίδι απέκτησε αριθμό στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο καυτός Ντραγκότι με δύο τρίποντα και ο Λεμονιάς με 4 πόντους έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους, ενώ το μικρό προβάδισμα των φιλοξενούμενων έδιναν με τρίποντα οι Σοφούλης,Βαλεράς και Ρουσουνέλος με βολές(19-21). Στην συνέχεια έπεσαν οι ρυθμοί με τις ομάδες να πηγαινουν σε σετ επιθέσεις.Ντραγκότι από τη μία και Βαλεράς με 4 από την άλλη , διαμόρφωναν το 23 – 27 σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Αρισταίος είχε πάρει τα ηνία και έφτασε την διαφορά ακόμα και στους 11(29-40). Ο Βαλεράς έκανε μεγάλο παιχνίδι με αλεπάλληλα ριμπάουντ και 8 πόντους και ο Σοφούλης ακολουθούσε με 5. Η Old Firm βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και με Κανελλόπουλο και Ντραγκότι να βάζουν από 5 πόντους, μείωσαν στο καλάθι(39-41).

Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά, με πολλά φάουλ και δυνατές μονομαχίες στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Δεμένεγα άνοιξε και πάλι την διαφορά με Σοφούλη, Βαλερά να δίνουν πολύτιμες λύσεις , όμως η Firm με τον Ντραγκότι να βάζει ακόμα δύο τρίποντα και τον Σανταμούρη να προσθέτει ένα, έφεραν το ματς στα ίσια (52 – 52). Με 3 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα , οι γηπεδούχοι με δίποντο του Μουγκαράκη και νέο τρίποντο του ασταμάτητου Ντραγκότι, πέρασαν μπροστά, για να έρθουν Τούντας και Βαλεράς λίγο πριν το φινάλε να στείλουν το μάτς σε παράταση(58-58).

Στην παράταση ο Αρισταίος παρότι έμεινε κάποια στιγμή ακόμα και με τρεις παίκτες, είχε πιο καθαρό μυαλό και με τον Μπερκέτη να βγαίνει μπροστά με 6 πόντους και βοήθειες από Ρουσουνέλο και Τούντα πήρε τη νίκη, απέναντι στην Firm που σκόραρε μόνο με βολές βολές(62-70).

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Βαλεράς με 21 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Ντραγκότι με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Old Firm είχε 9 / 36 δίποντα, 10 / 33 τρίποντα, 14 / 36 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Ο Αρισταίος είχε 15 / 43 δίποντα , 6 / 24 τρίποντα, 22 / 43 βολές, κατέβασε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 21 λάθη

Old Firm (Λεμονιάς): Βασιλείου 8(14ρ.), Κανελλόπουλος 5(7ρ.), Σανταμούρης 5, Μουγκαράκης 7, Λεμονιάς 4, Κούτσικος2(7ρ.), Αναχουρλής 1, Ντραγκότι 26, Σίττας, Τρωγάδας 4(7ρ.).

Αρισταίος(Δεμένεγας): Μπερκέτης 6, Ρουσουνέλος 10, Τούντας 9(12ρ.), Ψημίτης(8ρ.), Βαλεράς21(16ρ.), Σοφούλης 18(6ρ.), Παούρης 6(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πάθος και των δύο ομάδων για την νίκη.