08/01/2023
LazerWolves 8 16 12 12 - 48 -
Indians 11 12 11 16 - 50 -

Με υπογραφή Βασιλάκου οι Indians!

Με ασύλληπτο καλάθι του Κωνσταντίνου Βασιλάκου οι Indians πήραν σπουδαία νίκη επί των Lazers για την 10η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League. Ντέρμπι ήταν το ματς σε όλη του διάρκεια με την ομάδα του Αλέξανδρου Μηνά να επικρατεί στο φινάλε φτάνοντας τις 6 νίκες. Τρίτη διαδοχική ήττα για τους Lazers, με τον πρόεδρο της ομάδας Γιώργο Αντωνακόπουλος να είναι μοιραίος στο φινάλε. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Ινδιάνοι στο ξεκίνημα, σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο. Μητσάκος (4π.), Δημάδης (3π.), Ζήσης (2π.) και Κοσκίνας (2π.) πέτυχαν τους πρώτους πόντους των φιλοξενούμενων, ενώ οι Lazers απάντησαν με Αντωνακόπουλο (2π.), Βέλλη (2π.), Δημητρακόπουλο (2π.) και Μοσχάκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Lazers βελτιώθηκαν επιθετικά, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Δημητρακόπουλου (10π.) αλλά και τις πολύτιμες βοήθειες που προσέφεραν οι Μοσχάκης (4π.) και Παπαθωμάς (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Indians βρήκαν λύσεις από τους Βασιλάκο (5π.), Τσιώτα (4π.) και Δημάδη (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -1. Σκορ ημιχρόνου, 24-23.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα μειώθηκε εκατέρωθεν, το επιμέρους σκορ έγραψε 12-11 και το ματς παρέμεινε ισορροπημένο. Ο Παπαθωμάς (10π.) ήταν εκείνος που ξεχώρισε για λογαριασμό των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα, ενώ οι Indian ήταν πιο πολύφωνοι επιθετικά με 5 διαφορετικούς σκόρερ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-34.

Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο οι Indians ήταν πιο αποτελεσματικοί,  χάρη στα μεγάλα σουτ των Δημάδη (6π.), Κοσκίνα (4π.), Μητσάκου (2π.) και φυσικά χάρη στον Βασιλάκο (4π.) που με τρομερό coast to coast ευστόχησε σε ένα καλάθι υψηλής δυσκολίας, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη. Νωρίτερα ο Αντωνακόπουλος είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά τους Lazers, όμως αστόχησε και στις δυο ελεύθερες βολές. Έτσι, λοιπόν, οι Lazers γνώρισαν την ήττα, παρά την προσπάθεια του ηγετικού Βέλλη (7π.) στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Lazers είχαν 12/34 δίποντα, 4/30 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Indians είχαν 14/43 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 10/13 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Δημάδης με 11 πόντους, έχοντας 0/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Δημητρακόπουλος με 15 πόντους και double-double, έχοντας 4/11 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Lazers (Αντωνακόπουλος) : Αντωνακόπουλος 4, Βέλλης 9, Δημητρακόπουλος 15, Μοσχάκης 6, Παπαθωμάς 14 (3).

Indians (Μηνάς) : Βασιλάκος 11 (1), Δημάδης 11 (3), Ζήσης 2, Κοσκίνας 8, Μαμάκος 3, Μητσάκος 8, Τσιώτας 7, Φαραός.

Τι μας άρεσε : Το τρομερό φινάλε του αγώνα.