30/11/2021
West Kings 13 14 14 15 - 56 -
Brazzers 13 18 15 8 - 54 -

Με υπογραφή Γεωργούση οι West Kings!

Την ενδέκατη νίκη τους σε 13 ματς, πανηγύρισαν οι West Kings το βράδυ της Δευτέρας, καθώς σε ένα πολύ δυνατό και ωραίο ματς απέναντι στους Brazzers , επικράτησαν με 56 – 54 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπύρο Γεωργούση.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να κάνουν γρήγορες επιθέσεις και την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Για τους Kings ο Γεωργούσης έβαλε ένα τρίποντο και μοίραζε σε Βήττα και Σταματόπουλο που πέτυχαν από 4 , ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Βαρθολομαίος και Κούρογλου με 5 πόντους έκαστος.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι οδηγούσαν το σκορ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γεωργούση με 9 πόντους, στην συνέχεια όμως η ομάδα του Βενέτη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με τους Δαρδαμάνη, Ζαφειράκη να βάζουν από 5 πόντους και τον Μπάρμπα με 4 να ακολουθεί, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-31.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βενέτη, και με 5 πόντους του Δαρδαμάνη, τρίποντο του Κατέρη και καλάθι του Κούρογλου , ξέφυγε με 32 – 41. Οι Βασιλιάδες αντέδρασαν γρήγορα με τρίποντο του Γεωργούση και βοήθειες από Σταματόπουλο, Βήττα και Φωτόπουλο φέρνοντας το ματς στα ίσια, για να έρθουν Κούρογλου και Μπάρμπας με τρίποντο στην εκπνοή να γράψουν το 41 – 46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μαρφαντά εμφανίστηκε πιο έτοιμη! Έσφιξε την άμυνα της και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπύρο Γεωργούση με 7 πόντους και πολύτιμες βοήθειες του Σταματόπουλου με 5 κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 56 – 54, απέναντι στους Brazzers που είχαν τον Κούρογλου να ξεχωρίζει με 6 αλλά και την τελευταία επίθεση άστοχη στο ματς.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σπύρος Γεωργούσης με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ορέστης Κούρογλου με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι Kings είχαν 15 / 39 δίποντα, 6 / 26 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Brazzers είχαν 16 / 42 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 4 / 5 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

West Kings(Μαρφαντάς): Παναγιωτάκης 2, Γεωργούσης 25(13ρ.), Τσεμπέρης 2, Βήττας 7, Αναστόπουλος, Σταματόπουλος 13(14ρ.) Φωτόπουλος 7.

Brazzers (Βενέτης): Αμπάζογλου , Ζαφειράκης 6, Δαρδαμάνης 10, Βαρθολομαίος 7, Κατέρης 3, Κωνσταντινίδης 2(6ρ.), Κούρογλου 15, Μπάρμπας 9, Χαλκιόπουλος 2(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι φοβερές μονομαχίες Σταματόπουλου -Κούρογλου!