28/06/2023
Alpinists BC 25 17 24 15 18 99 -
Pistachios 18 19 18 26 20 101 -

Με υπογραφή Λουφόπουλου στο ματς της χρονιάς οι Pistachios!

Σε ένα από τα συναρπαστικότερα παιχνίδια που έχω περιγράψει ποτέ στη διοργάνωση, οι Pistachios έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four, επικρατώντας στην δεύτερη παράταση των Αλπινιστών με 99-101 σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση. Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Betsson mvp Στέλιο Λουφόπουλο που υπέγραψε το Game 1 της σειράς με ασύλληπτα ποσοστά ευστοχίας.

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Αλπινιστές, με τον Καράβη να μπαίνει καυτός στο παρκέ, σκοράροντας 11 πόντους και βάζοντας την ομάδα του μπροστά με διψήφια διαφορά. Οι Pistachios είχαν έγκαιρη αντίδραση και, απαντώντας με Μουρμούρη (5π.), Λουφόπουλο (4π.), Τάλαρο (4π.) και Κοντογιάννη (3π.), πλησίασαν στους 7. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 25-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων παρέμεινε υψηλή, με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-19 υπέρ των Φιστικιών. Αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία εκατέρωθεν, φρενήρης ρυθμός και συνεχείς εναλλαγές στο μομέντουμ και το προβάδισμα ήταν τα βασικά στοιχεία σε αυτό το διάστημα. Οι Αλπινιστές, μπορεί να πληγώθηκαν ψυχολογικά και ουσιαστικά από τον τραυματισμό του Καράβη, όμως βρέθηκαν μπροστά με +5 στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 42-36.

Μετά την ανάπαυλα, το περιφερειακό δίδυμο Μαγκανιάρης (10π.) - Μουτεβελής (9π.) φώναξε "παρών", χτίζοντας νέο διψήφιο προβάδισμα για τους Αλπινιστές που έδειξαν να πατούν καλύτερα σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Στην αντίπερα όχθη, οι Κοντογιάννης (6π.), Μουρμούρης (4π.), Λουφόπουλος (2π.), Τάλαρος (2π.) και Τσίτουρας (2π.) κράτησαν όρθιους στους Pistachios. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 66-55.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Pistachios να βγάζουν φοβερή αντίδραση και να οδηγούν το ματς στις ειδικές καταστάσεις, διανύοντας μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς και σκοράροντας 26 πόντους. Οι Αλπινιστές απώλεσαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το ματς και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι μεγάλες προσωπικότητες των δύο ομάδων βγήκαν μπροστά. Λουφόπουλος, Μαγκανιάρης, Μουτεβελής, Τάλαρος και αρκετοί ακόμη μας χάρισαν μια μοναδική παράσταση που κανείς δεν ήθελε να τελειώσει. Έπειτα από 50, λοιπόν, δραματικά αγωνιστικά λεπτά, η ομάδα του Κοντογιάννη κατάφερε να αποδράσει με το ροζ φύλλο, αφού αυτά που έκανε ο Λουφόπουλος απλά δεν περιγράφονται. Είναι ξεκάθαρο, όμως, ότι αυτή η σειρά έχει πολύ δρόμο μπροστά της. Στα δικά μου μάτια το ζευγάρι αυτό θα μπορούσε να είναι ζευγάρι ημιτελικού, ακόμα και τελικού.

Στο τέλος του αγώνα, οι Alpinists είχαν 22/51 δίποντα, 12/39 τρίποντα και 19/31 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.  Στον αντίποδα, οι Pistachios είχαν 31/72 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 18/26 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέλιος Λουφόπουλος με 34 πόντους, έχοντας 9/21 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μουτεβελής με 23 πόντους, έχοντας ¼ δίποντα, 6/12 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 50 λεπτά συμμετοχής.

Alpinists (Μαγκανιάρης) : Καράβης 13 (1), Καρακώστας 19, Λιοφάγος 2, Λυμπερόπουλος 9, Μαγκανιάρης 20 (3), Μουτεβελής 23 (6), Ποντίκας 9 (2), Συκάρης 4.

Pistachios (Κοντογιάννης) : Κακαβάς 1, Κολοβός 10, Κοντογιάννης 9 (3), Λουφόπουλος 34 (3), Μουρμούρης 12 (1), Σαραντόπουλος 8, Τάλαρος 15, Τσίτουρας 12.

Τι μας άρεσε : Τρομερά ποιοτικό παιχνίδι με άφθονο σασπένς.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Καράβη, περαστικά Γιάγκο !