02/05/2022
War Gamers 23 14 16 14 - 67 -
Uncle Drew 22 9 13 16 - 60 -

Με υπομονή και διαχείριση οι War Gamers!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της Elite League έκαναν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι War Gamers, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά κέρδισαν δίκαια τον Uncle Drew με 67-60.

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να τα βάζουν όλα και τους War Gamers να προηγούνται με 23-22, χάρη σε 8 πόντους του Καραγιάννη, δύο τρίποντα του Παρίσου, 5 πόντους του Διαμαντή και 4 του Ρίπη. Τους κίτρινους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Μπονάτσος και Αγγελογιαννόπουλος με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Βαρβαρίδης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με δύο τρίποντα του Προσελέντη και 4 πόντους του Κωνσταντίνου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 37-31. Λίγα πράγματα επιθετικά για τον Uncle Drew σε εκείνο το σημείο, με τους Χιουτακάκο, Οικονομάκο, Συριανό και Χριστοδουλόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σκλαβενίτη είχε τον απόλυτο έλεγχο, βρέθηκε δύο φορές στο +12, 46-34 & 53-41, και έκλεισε εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, μετά από 5 πόντους του Νατσίδη, 5 του Καραγιάννη και έμμεσο τρίποντο του Προσελέντη. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν ζωντανούς στο τρίτο δεκάλεπτο οι Συριανός και Οικονομάκος, με τον πρώτο να σκοράρει 5 πόντους και τον δεύτερο να βάζει ένα έμμεσο τρίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 53-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 67-60 , έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Καραγιάννη, Παρίσου και Προσελέντη. Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε ο Θείος να απειλήσει τον αντίπαλο, με τους Μπονάτσο, Χιουτακάκο, Συριανό, Κανδηράκη και Αγγελογιαννόπουλο να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/29 βολές, 15/35 δίποντα και 7/38 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/17 βολές, 14/30 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 8/15 βολές, 6/9 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Μπονάτσος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

War Gamers (Σκλαβενίτης – Μουριχίδης): Προσελέντης 13 (2), Παρίσος 10 (2), Λαζαράκος, Καραγιάννης 20, Διαμαντής 7 (1), Μέμεζας 2, Ρίπης 7, Κωνσταντίνου 4 (1), Πάτερος, Νατσίδης 5 (1)

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Βαρβαρίδης 5 (1), Χριστοδουλόπουλος 2, Μπονάτσος 12, Χιουτακάκος 7, Οικονομάκος 5, Κανδηράκης 6 (2), Συριανός 10, Κάρμας 3, Αγγελογιαννόπουλος 10 (2)

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους War Gamers!