06/10/2020
Στιφάδο Bulls 15 8 14 7 - 44 -
Sacatemento Kings 18 20 13 21 - 72 -

Με βασιλικό τρόπο οι Sacatemento!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Sacatemento Kings στην Elite League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής συνέτριψαν τους Στιφάδο Bulls με 44-72 στο κλειστό του Κολωνού και τους ανάγκασαν σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Sacatemento Kings στο παιχνίδι, καθώς με προσωπικό show του Παπαγιαννακόπουλου με 10 πόντους και 4 του Λευτέρη Χαραλαμπίδη, προηγούνταν με 7-18, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 9 πόντους του Πρόκου, έμμεσο τρίποντο του Βρεττού και δίποντο του Jay Jay, πλησίασαν στους 3, 15-18!

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Νίκου Σιάννα έφτασε μέχρι και στο +16, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 23-38, χάρη σε 9 πόντους του Σιρόγλου, 5 του Πάλλη και 4 του Θεοδωρακίδη. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους Στιφάδο Bulls στην δεύτερη περίοδο σημείωσε ο Θρουβάλας, ενώ από την γραμμή της φιλανθρωπίας 5 πόντους είχε ο Πρόκος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντες βόμβες των Πάλλη και Λευτέρη Χαραλαμπίδη, οι Βασιλιάδες διατήρησαν την διψήφια διαφορά, 37-51! Μόνος του συνέχιζε να παλεύει για την ομάδα των Χατζή – Κοσμίδη ο Πρόκος, πετυχαίνοντας ακόμη 10 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 37-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sacatemento Kings ήταν ασταμάτητοι και με ακόμη 10 πόντους του Σιρόγλου, 5 του Πάλλη και 4 του Γουρνά, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 44-72. Λίγα πράγματα από τους Στιφάδο Bulls και στα τελευταία λεπτά, με τους Τουρλή (3π), Βρεττό (2π) και Θρουβάλα (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 13/48 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 16/35 δίποντα και 11/27 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 (!) ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 24 πόντους, έχοντας 6/10 βολές, 6/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Mvp των Sacatemento Kings ο Σιρόγλου με 19 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 1/2 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Τουρλής 3 (1), Μπαλαούρας 1, Πρόκος 24 (2), Καττής 3, Jay Jay 2, Μπάγιας, Πολίτης, Θεοδωρόπουλος, Μιχάλης, Θρουβάλας 4, Βρεττός 7

Sacatemento Kings (Σιάννας Ν.): Χαραλαμπίδης Μ. 2, Γουρνάς 4, Τσιρίδης 6, Παπαγιαννακόπουλος 12 (2), Πάλλης 13 (3), Θεοδωρακίδης 5, Σιρόγλου 19 (5), Χαραλαμπίδης Λ. 7 (1), Ιατρού 4

Τι μας άρεσε: Οι δύο τρομερές ασίστ των Λευτέρη Χαραλαμπίδη και Σιρόγλου στον Γουρνά στα τελευταία λεπτά!