21/09/2023
Hellenic Energy 19 14 16 19 - 68 -
Run & Gun B.C 20 17 29 13 - 79 -

Με βιονικό Μποτώνη οι Run and Gun!

Με τον Γιάννη Μποτώνη να σταματά στους 39 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά, οι Run and Gun ξεπέρασαν το εμπόδιο της Hellenic Energy και πήραν την πρώτη τους νίκη στη χειμερινή σεζόν και στο πρωτάθλημα της Development League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο με υψηλό σκορ και ικανοποιητικό ρυθμό από τις δύο ομάδες που βρήκαν από νωρίς τα πατήματά τους, προσφέροντάς μας όμορφο θ)έαμα. Προκοπίδης (7π.), Διακουμής (6π.), Γιαννίμπας (4π.) και Κατζέλης (2π.) οδήγησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ οι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί Run and Gun απάντησαν με Τρίμμη (4π.), Δημητρόπουλο (2π.) και φυσικά Μποτώνη (13π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ισορροπημένο και οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν, έστω και οριακά, σε θέση οδηγού. Ο Μποτώνης (8π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Παπανικολάου (5π.), Παντελάκης (2π.) και Δημητρόπουλος (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η πολυφωνία των γηπεδούχων ήταν το βασικό τους όπλο, με τον Διακουμή (5π.) να ξεχωρίζει και να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια με -4. Σκορ ημιχρόνου, 33-37.

Μετά την ανάπαυλα οι Run and Gun εμφανίστηκαν καταιγιστικοί. Με επιμέρους 16-29 και με απίστευτο επιθετικό κρεσέντο από τον συνήθη ύποπτο Μποτώνη (15π.), η ομάδα του Μπέλλου έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας. Η Hellenic Energy δεν κατάφερε να βγάλει έγκαιρη αντίδραση και βρέθηκε απότομα στο -17, παρά την προσπάθεια των Προκοπίδη (7π.) και Κατζέλη (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-66.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψουν, επικρατώντας για πρώτη φορά σε επιμέρους σκορ περιόδου με 19-13. Οι Run and Gun απώλεσαν για κάποια λεπτά την συγκέντρωσή τους, όμως συνήλθαν γρήγορα και το νερό ξανά μπήκε στο αυλάκι.

Στο τέλος του αγώνα, η Hellenic Energy είχε 18/45 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 17/24 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Run and Gun είχε 28/56 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μποτώνης με 39 πόντους, έχοντας 15/22 δίποντα, ½ τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 5 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διαμαντής Διακουμής με 17 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Hellenic Energy (Γιαννίμπας) : Γεωργιάδης, Γιαννίμπας 4, Διακουμής 17 (3), Θεάκος 3 (1), Κατζέλης 17, Νάκας 3 (1), Προκοπίδης 14, Σαραντόπουλος 7, Στάθης 3.

Run and Gun (Μπέλλος) : Βελεντζέλος, Γεωργακίου 2, Δημητρόπουλος 7 (1), Μποτώνης 39 (1), Ντούφας 6 (1), Παντελάκης 2, Παπανικολάου 13, Στεργίου 5 (1), Τρίμμης 5.

Τι μας άρεσε : Η φανταστική εμφάνιση του Μποτώνη !