22/04/2023
Τεμπελχανάδες 10 12 13 12 - 47 -
Clowns 12 10 13 19 - 54 -

Με χαμόγελα αποχαιρέτησαν οι Clowns!

Το απόγευμα του Σαββάτου 22 Απριλίου στο κλειστό του Σπάρτακου, στην τελευταία στροφή του τρίτου ομίλου της Development, οι Clowns με ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο, επικράτησαν απέναντι στους μαχητικούς Τεμπελχανάδες με 47 – 54 και έκλεισαν την φετινή σεζόν με την κατάληψη της έκτης θέσης.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματα τους, να σκοράρουν εναλλάξ με τους Clowns να κρατούν την πρωτοπορία με 10 – 12.
Οι Τεμπελχανάδες ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα με Δημαρά και Σαμωνά να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με 5 του Σαρίκα και 4 του Πατρού, πήραν το προβάδισμα με ένα καλάθι.

Το ίδιο σκορ αλλά από την απέναντι πλευρά είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να τελειώνει στην απόλυτη ισορροπία. Οι Τεμπελχανάδες ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα με Σαμωνά (3),Δημαρά(4) και Ανδρικόπουλο με τρίποντο να δίνουν το προβάδισμα, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με 5 πόντους του Κιούση και γκολ φάουλ του Σουσάνη, για το 22 – 22.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η τρίτη περίοδος με καμιά απ’ τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει και το παιχνίδι να τελειώνει ξανά ισόπαλο 35-35.Γκοντούρας και Σαμωνάς κουβαλούσαν την επίθεση των γηπεδούχων με 4 πόντους αμφότεροι, , ενώ για τους Clowns ξεχώρισε ο εξαιρετικός Πατρός που πέτυχε 8 πόντους.

Γκοντούρας με 5 από την μία και Κιούσης, Πατρός , Μέλος από την άλλη, διαμόρφωναν το 41 – 42 στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό, βρήκαν λύσεις με 4 του Αρβανιτάκη, τρίποντο του Πατρού και καλάθια από Σαρίκα – Μέλο κατακτώντας την νίκη με 47 – 54.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Πατρός με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Γκοντούρας με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 19/44 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 3/14 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη

Οι Clowns είχαν 19/57 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/8 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Τεμπελχανάδες(Ανδρικόπουλός): Ανδρικόπουλος 3, Γκοντούρας 14(8ρ.) Γκούμας 3(15ρ.), Δημαράς 12, Καραγεώργος 2, Σαμωνάς 13(9ρ.).

Clowns(Σουσάνης): Αρβανιτάκης 4(7ρ.), Κιούσης 11(12ρ.), Μέλος 5(9ρ.), Πατρός 17(7ρ.), Σαρίκας 12(7ρ.), Σουσάνης 5.

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.