13/04/2024
Los Lampriniers 13 14 14 10 - 51 -
ESDDA Graduates 12 7 9 9 - 37 -

Με χαμόγελα ξεκίνησαν οι Los Lampriniers!

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν ισορροπημένο, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και τους Lampriniers να κρατούν μικρό προβάδισμα με 13 – 12. Ο Γρύλλης ήταν ο κορυφαίος για τους προπορευόμενους με 6 πόντους, ενώ για την παρέα του Τσίτσιρα που είχε αρκετά νέα πρόσωπα στην σύνθεση της, ξεχώρισε ο Καββαδίας με 5 πόντους, με τον Λειβαδά να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη υπομονή στην επίθεση, πολυφωνία στο σκοράρισμα και με μπροστάρη και πάλι τον Γρύλλη με 4 πόντους, ξέφυγαν με 27 – 19 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Esdda επιδόθηκαν σε πολλά άστοχα τρίποντα και έμειναν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με Κοσκέρα και Ζήση να πετυχαίνουν από 4 πόντους.

Το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ανήκε στους Esdda. Οι Οράνιε με σφιχτή άμυνα και τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, κατάφεραν να πλησιάσουν τη διαφορά στους 5. Οι γηπεδούχοι που κράτησαν την πρωτοπορία χάρη στα τρίποντα από Βασιλάκη – Π. Αντωνόπουλο, βρήκαν στην συνέχεια τα πατήματα τους και με Α. Αντωνόπουλο, Π. Αντωνόπουλο και Γρύλλη να σκοράρουν από κοντά, διαμόρφωσαν το 41-28.

Στο ρελαντί κύλησε η τελευταία στροφή της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν 10 αναπάντητους πόντους βάζοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη και τους Esdda να σκοράρουν τρία τρίποντα στο τελευταίο λεπτό με Ναρλή(2) και Ντάκα, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις και διαμορφώνοντας το τελικό 51 – 37.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 3 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Βασιλάκης 3, Βαμβακάς 3(9ρ.),Π. Αντωνόπουλος 11(12ρ.), Σπηλιωτόπουλος 6(7ρ.), Γρύλλης 14(9ρ.), Ε.Αντωνόπουλος 12, Θωμόπουλος 2(8ρ.).

Esdda Graduates(Τσίτσιρας): Μηνάς, Καββαδίας 7,Ζήσης 7, Λειβαδάς 3, Κοσκέρας 3(13ρ.),Ναρλής 6, Ντάκα 6(8ρ.), Πατουλιάς 5,Τσίτσιρας.

Τι μας άρεσε: Το άψογο κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.