21/11/2023
Antilalos BC 17 19 9 22 - 67 -
Aguanile 19 10 13 8 - 50 -

Με χαρακτήρα νικητή ο Antilalos!

Το βράδυ της Τρίτης 21 Νοεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε μία μάχη που κράτησε για 35 λεπτά μεταξύ Antilalou και Aguanille, η ομάδα του Ζαμπέτα με τον χαρακτήρα νικητή που έχει χτίσει και τον Λιθουανό γίγαντα Viktora Merkevicious να κάνει double double με 27 πόντους και 22 ριμπάουντ, έκαμψε πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ την παρέα του Καλαφάτη με 67-50.

Η Aguanile μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι, έπαιξε συγκλονιστική άμυνα για έξι λεπτά και με απόλυτο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Αξαμπανόπουλο με 10 πόντους, ξέφυγε με 5 – 15. Ο Αντίλαλος ισορρόπησε στη συνέχεια, βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια με Μαργώνη(2) και Κουλούρη να σκοράρουν από τα 6.75 και με τον Merkevicious να προσφέρει 5 πόντους, πλησίασε 17 – 19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η ώρα των τυπικά γηπεδούχων να επιβάλουν απόλυτα τον ρυθμό τους. Η ομάδα του coach Ζαμπέτα, με τον Merkevicious να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του με 9 πόντους και πολλές κερδισμένες μονομαχίες και τον Θεοδώρου να προσφέρει 5, προσπέρασε και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36 – 29. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Aguanile που έχασε την συγκέντρωση της στην άμυνα και δεν ήταν τόσο παραγωγική στην επίθεση, είχε τους Σιμιτσόπουλο, Ερρίκο, Σαρρή και Sivan να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά και πάλι των φιλοξενούμενων να πατήσουν καλύτερα μέσα στο παρκέ και κρατώντας τον Αντίλαλο χαμηλά στο σκορ και βρίσκοντας λύσεις κυρίως από Αξαμπανόπουλο(6) και Sivan(4), έφεραν το ματς μέχρι και στην ισοπαλία. Στο στρατόπεδο των γηπεδούχων που μπλόκαραν από την άμυνα της Agua, ο Merkevicious σκόραρε σε καίριες στιγμές και έδωσε προβάδισμα με 45 – 42.

Με καυτό Γιαννακόπουλο ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, με τον γκαρντ του Αντίλαλου να βάζει δύο συνεχόμενα τρίποντα, δίνοντας αερα 7 πόντων στην ομάδα του και την Aguanile να απαντάει με Καλαφάτη και Αξαμπανόπουλο, για το 53 – 48. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του παιχνιδιού,οι γηπεδούχοι με τον Κουλούρη να ανεβάζει στροφές με 7 πόντους, τον Merkevicious να προσφέρει 4 και τον Μαργώνη ένα τρίποντο, έτρεξαν επιμέρους 14 – 2 και έφτασαν εύκολα τελικά στην επικράτηση με 67 – 50.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Viktoras Mercevicious με 27 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σιαμπλής με 3 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο Antilalos είχε 18 / 35 δίποντα, 7 / 32 τρίποντα, 10 / 15 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη. Η Aguanile είχε 23 / 69 τρίποντα, 0 / 10 τρίποντα, 4 / 6 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Αντίλαλος(Ζαμπέτας):Merkevicius 27(22ρ.), Γάτσιος 4, Γιαννακόπουλος 11, Ζαμπέτας, Θεοδώρου 5, Κουλούρης 11(7ρ.), Μάινας, Μαργώνης 9.

Aguanille(Καλαφάτης): Barkshire 4, Sivan 10(8ρ.), Aξαμπανόπουλος 18, Καλαφάτης 2, Σαρρής 6(10ρ.), Σιαμπλής 3(13ρ.),Σιμιτσόπουλος 3, Συκαράς 4.

Τι μας άρεσε: Η σκληρή μάχη που έδωσαν οι ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και η ακόμα μία επιβλητική εμφάνιση του Λιθουανού γίγαντα.