20/06/2022
ESDDA Graduates 10 16 20 16 - 62 -
Peristeri Wardogs 23 17 16 14 - 70 -

Με Χρόνη οδηγό, οι Peristeri Wardogs!

Το απογευματάκι του Σαββάτου 18 Ιουνίου στο Basketaki Arena, οι Peristeri Wardogs παρά το μικρό ρόστερ τους , έπαιξαν ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα και επικράτησαν απέναντι στους μαχητικούς Esdda Graduates με 62 – 70.

Οι Esdda ξεκίνησαν δυνατά το ματς με τον Ζαχαριάδη να ηγείται με 6 πόντους και τον Ναρλή να ακολουθεί με 4 , αλλά στην συνέχεια οι Wardogs επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Ο Μπουργαζάς άπλωνε το παιχνίδι , ο καυτός Χρόνης με τρία τρίποντα οδηγούσε την επίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Καρακατσάνη να ακολουθεί με 7 και τον Τρικαλιώτη να βάζει 5 πόντους αντίστοιχα για το 10 – 23.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τη διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα υπέρ των Wardogs . Για τους Οράνιε μπροστάρης στην επίθεση ήταν ο Νανόπουλος με δύο τρίποντα, με τον Σαπουντζή να βάζει 5 πόντους και τον Λεμοντζόγλου να σκοράρει από τα 6.75. Για τους προπορευόμενους, Τσίγκρας και Τρικαλιώτης ηγούνταν με 6 πόντους έκαστος, με τον Χρόνη να βάζει ένα ακόμα τρίποντο και τον Αντωνάκη να σκοράρει από την αριστερή γωνία για το 26 – 40.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ όμορφο σε θέαμα, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σε θέση οδηγού με 46 – 56. Ο Χρόνης ήταν ο απόλυτος ηγέτης των Wardogs με 10 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Σαπουντζής πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους, με Ζαχαριάδη, Λεκάκη να ακολουθούν με 4 και τον Ναρλή να βάζει ένα τρίποντο.

Οι Esdda μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Ζαχαριάδη να ηγείται στην επίθεση με 6 πόντους, πλησίασαν 57 – 59. Στην συνέχεια ο Χρόνης ανέλαβε και πάλι δράση με 7 πόντους, και με την βοήθεια του Τρικαλιώτη που πέτυχε 5, οδήγησαν τους Wardogs στην νίκη με 62-70.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Χρόνης με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαχαριάδης 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι ESDDA είχαν 19 / 55 δίποντα, 6 / 18 τρίποντα, 6 / 16 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ ,έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Wardogs είχαν 18 / 37 δίποντα, 9/33 τρίποντα ,7/11 βολές , κατέβασαν 40 ριμπάουντ , μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Esdda Graduates(Ζαχαριάδης): Ναρλής 8, Ζαχαριάδης 18(9ρ.), Γκάμαρης 2(10ρ.), Λεκάκης 9(10ρ.), Σαπουντζής 14, Λεμοντζόγλου 5.

Peristeri Wardogs(Καρακατσάνης): Χρόνης 29(8ρ.), Τσίγκρας 10(14ρ.), Τρικαλιώτης 19(11ρ.), Καρακατσάνης 10, Μπουργαζάς (6 ασίστ), Αντωνάκης 2.

Τι μας άρεσε: Η συμμετοχή του βενιαμίν και πολλά υποσχόμενου Ίωνα Μπουργαζά!