25/09/2022
Hellenic Energy 9 14 12 9 - 44 -
Lyonmen 17 18 9 12 - 56 -

Με Χρόνη στο τιμόνι οι Lyonmen!

Με τον Ηλία Χρόνη να ντεμπουτάρει στον πάγκο των Lyonmen, τα "Λιοντάρια" ξεκίνησαν νικηφόρα την σεζόν, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν δύσκολα τα μαχητικά ΕΛ.ΠΕ. με 44-56 στο κλειστό του Κολωνού!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Lyonmen στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Αποίκου, 4 του Μακρύγιαννη και 3 του Καλαποθαράκου, προηγήθηκαν με 7-17! Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-17, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Γιαννίμπας, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Προκοπίδης και ένα τρίποντο ο Διακουμής.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Χρόνη δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με ηγέτη τον Δημητρίου με 9 πόντους, αλλά και βοήθειες των Ασημακόπουλου - Σάρλη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 23-35! Το δίδυμο Καλαρίδη - Προκοπίδη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των ΕΛ.ΠΕ. σε εκείνο το διάστημα, με τον πρώτο να σκοράρει 6 πόντους και τον δεύτερο 5.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Μακρύγιαννη και 3 του Καλαποθαράκου, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο +17, 23-40. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 9, 35-44, χάρη σε 5 πόντους του Προκοπίδη και άλλους τόσους του Διακουμή. Σκορ τρίτης περιόδου 35-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Χατζηπέτρου ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με ακόμη 6 πόντους του ασταμάτητου Προκοπίδη, επέστρεψε από το -17 και πλησίασε στους 3, 41-44! Ωστόσο, στο υπόλοιπο του αγώνα τα "Λιοντάρια" διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Αποίκο, Μακρυγιάννη και Τζουβάνα, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 44-56!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/19 βολές, 12/37 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/22 βολές, 16/44 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των ΕΛ.ΠΕ. ο Προκοπίδης με 21 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 6/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 6 λάθη. Betsson mvp των Lyonmen ο Μακρυγιάννης με 12 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, ενώ πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

ΕΛ.ΠΕ. (Χατζηπέτρου): Γιαννίμπας 3, Διακουμής 10 (2), Καλαρίδης 9, Καπρέτσος, Καρσιακάλης, Κυπραίος, Μπέλλος, Προκοπίδης 21 (1), Στάθης 1

Lyonmen (Χρόνης): Αποίκος 9, Ασημακόπουλος 6 (1), Δουκέρης, Δημητρίου 11 (1), Καλαποθαράκος 8, Μακρύγιαννης 12, Τζουβάνας 4, Σάρλης 6 (1)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των ΕΛ.ΠΕ. στα τελευταία λεπτά!