27/06/2023
Gran Camaria 18 11 24 10 - 63 -
Kavlanta Hawks 12 9 17 18 - 56 -

Με Ζαλακωστέϊκο το πρώτο βήμα τα Camaria!

Την Τρίτη το βράδυ στο κλειστό του Μαζαράκη, τα Gran Camaria τηρώντας πιστά το πλάνο του προπονητή τους, κλείνοντας τα επιθετικά όπλα των Kavlanta Hawks και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κυρίως με τα αδέρφια Γιώργου και Βασίλη Ζαλακώστα, έφτασαν σε μία 100% δίκαιη νίκη και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ‘8 της Summer Development!

Τα Camaria πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισαν το βαρύ πυροβολικό των αντιπάλων και με τα αδέρφια Ζαλακώστα να ηγούνται στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος, κρατούσαν προβάδισμα με 18 – 12. Στο στρατόπεδο των Hawks που δεν έβρισκαν λύσεις από τον Σοφούλη, ξεχώρισαν Βιδάλης και Κολυβάς που πέτυχαν από 3 πόντους , με την άμυνα όμως να μπάζει νερά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο που δεν διεκδικούσε και δάφνες ποιότητας, οι δυο ομάδες υπέπεσαν σε πάρα πολλές λάθος επιλογές, με τα Camaria να είναι και πάλι ελαφρώς καλύτερα και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 29 – 21. Γ. Ζαλακώστας – Πέργουλης έβαλαν από 4 πόντους, με τον Κουλούρη να σημαδεύει σωστά από τα 6.75, ενώ για τους Αετούς ξεχώρισε ο Σοφούλης που πέτυχε τους 6 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν το σκορ, με το δίδυμο Σοφούλη – Τζώρτζη να έχουν από 4 πόντους και τον Βιδάλη να σκοράρει από την περιφέρεια, αλλά τα Camaria με τους Αφούς Ζαλακώστα να δείχνουν ασταμάτητοι στην επίθεση, με τον Γιώργο να βάζει 9 και τον Βασίλη 8 πόντους αντίστοιχα, κρατούσαν διαφορά ασφαλείας με 53 – 38.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι προπορευόμενοι έκαναν διαχείριση της διαφοράς με τον Γ. Ζαλακώστα να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τους Πέτσα – Τσακανίκα να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, με τον Πέτσα να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα των Kavlanta με 10 πόντους και τον Σοφούλη να προσφέρει 5, μειώνοντας στο τιμητικό 63 – 36.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Ζαλακώστας με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Τζώρτζης με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Τα Camaria είχαν 21 / 51 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 9 / 19 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Kavlanta είχαν 16 / 42 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 12 / 20 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 23 λάθη.

Gran Camaria(Αθανασίου): Β. Ζαλακώστας 16(10ρ.), Γ. Ζαλακώστας 18, Καραγιάννης, Κουλούρης 9, Κουντούρης, Πέργουλης 12, Τσακανίκας 4, Χρυσίνας 4.

Kavlanta Hawks(Κολυβάς): Ασημακόπουλος, Βαραμέντες 9, Βιδάλης 6, Κολυβάς 5, Λιώδης 4, Πέτσας 19, Πεντάρης 2, Σοφούλης 16, Τζώρτζης 11(16ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των νικητών στην άμυνα και ο χαρακτήρας νικητή που έχουν φτιάξει!