14/02/2024
Meracles 22 21 16 13 - 72 -
Kourkoutes BC 15 13 16 22 - 66 -

Με δύναμη τους ψηλούς οι Meracles!

Με τη front line των Meracles να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση, η παρέα της Τζένης Λουκάτου επικράτησε των Κουρκουτών με σκορ 72-66 στο ΣΕΦ!

Κάθε double team που επέλεξαν να παίξουν πάνω στους ψηλούς των Meracles το πλήρωσαν οι Κουρκούτες, με τον Μακρή να πασάρει καταπληκτικά και να εκμεταλλευεται τις κινήσεις χωρίς τη μπάλα των Τραφαλή και Τσιλιγιάννη! Ο Νανόπουλος από τους "κόκκινους" ήταν όλα τα... λεφτά αλλά το ίδιο ήταν και ο Σκιαθίτης, ο οποίος υπέγραψε το 22-15 πρώτου δεκαλέπτου με απανωτά τρίποντα! Οι Κουρκούτες με Λαδιά και Καρούμπαλη μείωσαν στο καλάθι, αλλά ο Γουλανδρής με την είσοδό του στο παιχνίδι έφερε ενέργεια και καθαρό μυαλό, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-28 για τους γηπεδούχους.

Η αστείρευτη ενέργεια του Νακόπουλου δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν σε τέτοιο βαθμό ώστε να ελέγξουν πλήρως τον αγώνα, αν και ο Σκλάβος με την ποιότητά του έδινε λύσεις και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 59-44 για τους "μαύρους". Τα... χάλασαν λίγο στην coach Λουκάτου οι Meracles στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, καθώς παρά τη μεγάλη διαφορά που είχαν δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το ίδιο τέμπο μέχρι τέλους, με τους Κουρκούτες να μειώνουν αλλά να μη μπορούν να κάνουν την πλήρη ανατροπή, με τους Meracles από την άλλη να παίρνουν δίκαια τη νίκη με τελικό σκορ 72-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Σκλάβος με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη. Από τους Κουρκούτες ξεχώρισε ο Κώστας Νακόπουλος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/48 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 10/17 βολές, 57 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/38 δίποντα, 8/37 τρίποντα, 6/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 8 λάθη.

Meracles (Λουκάτου): Ασπρούλιας 4, Αυγουλής 3, Γουλανδρής 8, Μακρής 6, Σκιαθίτης 16, Σκλάβος 12, Τραφαλής 16, Τσιλιγιάννης 7.

Κουρκούτες (Τσάκωνας): Βεϊσάκης 8, Καρούμπαλης 19, Καφφές 7, Λαγός 2, Λαδιάς 4, Νακόπουλος 17, Τσάκωνας 9.

Τί μας άρεσε: Η ενέργεια που είχε ο αγώνας!