05/12/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 20 19 16 18 - 73 -
Kill Beer 17 20 16 13 - 66 -

Με ένα ξέσπασμα στο τέλος οι Elitήριοι!

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, οι Elitήριοι by pinguin κατάφεραν να επικρατήσουν της Kill Beer με 73-66 στο κλειστό της Ζωφριάς και να επιστρέψουν στις επιτυχίες μετά την ολοκλήρωση της ένατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Evolution League!

Η Kill Beer κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Ναλμπαντούδη, 5 του Τσελίκη και τρίποντο του Θανάση, προηγούταν με 4-15, 4:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι όχι μόνο κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά με 12 πόντους του Ζελμάνοβιτς και 6 του Μπέλλη, προσπέρασαν με 20-17!

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Τσελίκη, 8 του Μπογέα και τρίποντο του Ναλμπαντούδη, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 25-31, 4:00 για την ανάπαυλα. Οι Elitήριοι, όμως, απάντησαν για δεύτερη φορά και με 8 πόντους του Ζελμάνοβιτς και 5 του Κωνσταντινάκου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 39-37!

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 6 πόντους του Μπέλλη, 4 του Ζελμάνοβιτς και 4 του Κωνσταντινάκου, οι Elitήριοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 55-53. Από κοντά ακολουθούσαν οι "Μπυρόβιοι" τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μπογέα να σκοράρει 5 πόντους, τους Κοτσομύτη - Τσελίκη από 4, ενώ απο την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Ναλμπαντούδης! Σκορ τρίτης περιόδου 55-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Elitήριοι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Μπέλλη, Ζελμάνοβιτς και Κωνσταντινάκο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 73-66. Ξέμεινε από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα η παρέα του Τουργέλη, με τους Μπογέα και Σαλονίκα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/11 βολές, 30/57 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 8/26 δίποντα και 15/46 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Elitήριων ο Ζελμάνοβιτς με 30 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 11/19 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος της Kill Beer ο Μπογέας με 24 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/6 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Elitήριοι by pinguin.gr (Κωνσταντινάκος): Γιάτσε 4, Ζελμάνοβιτς 30 (2), Κωνσταντινάκος 13 (1), Μαργωμένος, Μπέλλης 16, Μωυσής 4, Παρασκευόπουλος 6

Kill Beer (Τουργέλης): Θανάσης 3 (1), Κοτσομύτης 7 (1), Μπογέας 24 (6), Ναλμπαντούδης 13 (3), Σαλονίκας 4 (1), Τουργέλης, Τσελίκης 15 (3)

Τι μας άρεσε: Το triple-double του Νίκωνα Κωνσταντινάκου!