22/04/2024
Pressof BC 22 17 17 20 - 76 -
Titans 20 19 13 8 - 60 -

Με φόρα και στο Summer League η Pressof!

Με το δεξί μπήκε στο Summer League η Pressof, η οποία ανεβάζοντας ρυθμό στo δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε των Titans με σκορ 76-60.

Εξαιρετικός ρυθμός στην αναμέτρηση στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ εύστοχες και να εναλλάσσονται στο σκορ. Κοροπούλης και Τσορτός έδιναν λύσεις επιθετικά στους γηπεδούχους, με τον Καρατσόλη να είναι ασταμάτητος κοντά στο καλάθι για τους φιλοξενούμενους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-20.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Pressof, με τρίποντο του Νομικού, προηγήθηκε 29-24. Οι Titans απάντησαν άμεσα και με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (29-32). Ο Νίνος, ερχόμενος από τον πάγκο, ήταν ασταμάτητος για την ομάδα του Μπαλάσκα, σκοράροντας 12 πόντους στην περίοδο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-39.

Στην επανάληψη η Pressof, με πρωταγωνιστή τον Vasiliu, προηγήθηκε 48-40. Ο Στασινόπουλος κρατούσε τους Titans στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να έχουν πάντα το προβάδισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-52.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από το δίδυμο Κοροπούλη-Νομικό, προηγήθηκαν 68-54 και καθάρισαν το ματς. Οι Titans δεν είχαν τις λύσεις  στα τελευταία λεπτα για να επιστρέψουν στο ματς και έτσι η Pressof ξεκίνησε νικηφόρα στο Summer League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Fatjon Vasiliu με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Στασινόπουλος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Pressof (Μπαλάσκας): Vasiliu 8, Γκυρτής 3, Κοντάκος,  Κοροπούλης 20, Λαδόπουλος 4, Μπαλάσκας, Νίνος 16, Νομικός 12, Τσορτός 9, Κολιούσης 4.

Titans (Ηλιαδάκης): Αντωνουσάκης 11, Βασιλάκης, Ηλιαδάκης Β, Ηλιαδάκης Γ. 4, Κάσσος 4, Καρατσόλης 11, Πόγκας, Στασινόπουλος 21, Τριανταφύλλου 4, Τρούσας 5, Τσίτσος.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και των δύο ομάδων.