13/01/2020
Old Firm BC 11 6 23 16 - 56 -
Hustlers 15 15 8 13 - 51 -

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για την Old Firm BC.

Η Old Firm BC υποδέχθηκε στον Πλάτωνα τους Hustlers, για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Winter Development 2 League την Κυριακή 12-1-2020. Η Old Firm BC, με σερί 6-2 δεν ήθελε να ρισκάρει απώλεια βαθμών και να τους φτάσουν οι Hustlers στο βαθμολογικό πίνακα του ομίλου, καθώς το δικό τους φετινό σερί ήταν 5-3. Οι Hustlers ωστόσο, ήθελαν αυτό ακριβώς και έτσι είδαμε ένα παιχνίδι που ήταν αμφίρροπο, με μεγάλες ανατροπές στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Hustlers θα μπουν στο γήπεδο πιο δυναμικά με την έναρξη του αγώνα και θα επικρατήσουν στα σημεία έναντι των γηπεδούχων Old Firm BC. Η περίοδος έληξε 11-15 υπερ των φιλοξενούμενων Hustlers με τον Καρακατσάνη να τους οδηγεί με 6 πόντους και τον Κόπελο να ακολουθεί με 5 και να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο του αγώνα και της ομάδας του. Για την Old Firm BC ξεχώρισε ο Παναγάκος με 5 πόντους και ο Ξυλιάς τον ακολούθησε με 4.

Η επιθετική λειτουργία των Hustlers θα είναι το ίδιο αποδοτική και στη δεύτερη περίοδο, καθώς πέτυχαν άλλους 15 πόντους, ενώ περιόρισαν τους παίκτες της Old Firm BC σε 6 μόλις πόντους σε αυτήν την περίοδο, οι οποίοι φάνηκε να αιφνιδιάζονται. Το +13 για τους Hustlers (ημίχρονο 17-30) διαμορφώθηκε με μπροστάρη τον Παντελεάκη να βάζει 2 τρίποντα και σημαντική παρουσία του Αλτιπαρμάκη με 4. Τους 6 πόντους των Old Firm BC πέτυχαν οι Αναχουρλής, Λίτσας και Παναγάκος με ένα δίποντο έκαστος.

Η Old Firm BC ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στην τρίτη περίοδο, χρησιμοποίησε το βάθος του πάγκου της, απέναντι στους 6 μόλις Hustlers με σκοπό να τους φθείρει τόσο σωματικά με κούραση, όσο και από άποψη ψυχολογίας κάνοντας τους πολλά φάουλ. Έκλεισαν πολύ την άμυνά τους περιορίζοντας τους Hustlers στους 8 πόντους και δεν είναι τυχαίο ότι οι 6 από αυτούς ήρθαν από βολές. Στο επιθετικό κομμάτι ο Ντραγκότι έβαλε 7 από τους 23 πόντους της ομάδας του, με 2 τρίποντα, και θα ξεχωρίσει και ο Μουγκαράκης με άλλο 1 τρίποντο και συνολικά 5 πόντους. Πέραν των 6 πόντων που πέτυχαν με βολές οι Hustlers, ο μόνος παίκτης τους που πέτυχε δίποντο ήταν ο Γρίβας.

Η τέταρτη λοιπόν περίοδος, θα βρει την Old Firm BC στο +2 με 40-38 και τους Hustlers να μην το βάζουν κάτω. Το επιμέρους σκορ κατά την τέταρτη περίοδο ήταν 16-13 υπερ της Old Firm BC, ίσα ίσα να της δώσει το ροζ φύλλο αγώνα με το οριακό τελικό σκορ 56-51. Το θρίλερ της επικράτησης διήρκησε μέχρι και 1’ κ 57’’ πριν τη λήξη με το σκορ να είναι 52-51. Σε αυτήν την περίοδο ξεχώρισε ο Παναγάκος με 6 πόντους για τους νικητές, και ο Γρίβας με τον Καρακατσάνη με 4, από τους Hustlers.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/17 βολές, 15/54 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 60 rebounds (21 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 14/28 βολές, 14/33 δίποντα και 3/33 τρίποντα. Πήραν 39 rebounds (7 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Παναγάκος (Old Firm BC) που πέτυχε 15 πόντους έχοντας 7/7 βολές και 4/8 δίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 16 ριμπάουντ (6 επιθετικά), έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 27 (Λάθη:2)

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Γρίβας (Hustlers) που πέτυχε 8 πόντους έχοντας 2/2 βολές και 3/4 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ (1 επιθετικό) και είχε τελικό efficiency 11 (Λάθη:1)

Old Firm BC (Κούτσικος): Κανελλόπουλος 7(1), Σανταμούρης, Μουγκαράκης 5(1), Λεμονιάς 2, Κούτσικος, Παναγάκος 15, Λίτσας 2, Αναχουρλής 4, Ντραγκότι 7(1), Ξυλιάς 14(1), Τρωγάδας.

Hustlers (Αλτιπαρμάκης): Κόπελος 8, Αντωνάδος, Αλτιπαρμάκης 5 + 11reb, Γρίβας 8, Καρακατσάνης 17(1), Παντελεάκης 13(double – double reb. Ο-D 2-11).

Τι μας άρεσε: Η τρίτη περίοδος των Old Firm BC που άλλαξε τη ροή του αγώνα και η μάχη των δύο ομάδων για την τελική επικράτηση κατά την τέταρτη περίοδο.

Τι δεν μας άρεσε: Είναι πιθανό το αποτέλεσμα να κρίθηκε από τις 14 στις 28 χαμένες βολές των Hustlers.