16/09/2021
Collectors 15 11 16 7 - 49 -
Gourmedistas 15 6 13 21 - 55 -

Μεγάλη ανατροπή και νίκη οι Gourmedistas.

Μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου οι Collectors ήλεγχαν απόλυτα το ματς προηγούμενοι με 17 πόντους διαφορά. Οι Gourmedistas παίζοντας τρομερή άμυνα και με απίστευτα ψυχικά αποθέματα κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν μεγάλη νίκη με σκορ 49 – 55.
Ωραίο και ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι Collectors προηγήθηκαν νωρίς με τον Αγγελομάτη να βάζει 4 πόντους και τους Κυριάκου και Παπαγιάννη να προσφέρουν από ενα καλάθι , αλλά η αντεπίθεση των Gourmedistas κυρίως με Μπάρλα(6) και Σαΐτη(4) έκαναν το σκορ 8-15. Με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι με 3 πόντους του Π. Τσατσάνη και καλάθια από Διφτόπουλο και Παπαγιάννη ισοφάρισαν 15 – 15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Collectors εμφανίστηκαν καλύτεροι. Με τον Κυριάκου να βάζει 4 πόντους, τον Κλεισούρα να πετυχαίνει τρίποντο και τους Αγγελομάτη, Διφτόπουλο να σκοράρουν από κοντά πήγαν με το υπέρ τους 26 – 21 στα αποδυτήρια. Η φτωχή συγκομιδή των Gourmedistas , είχε τον Σαΐτη να βάζει 4 πόντους και τον Μπάρλα ένα καλάθι.
Οι Collectors μπήκαν με σπασμένα τα φρένα στην τρίτη περίοδο. Σκοράροντας από μακρινή απόσταση(Π.Τσατσάνης 2,Παπαγιάννης), και εκμεταλευόμενοι τον αιφνιδιασμό με Αγγελομάτη(4), Κυριάκου , εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 (42-25). Οι Gourmedistas παρά το κακό τους διάστημα , βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και με 6 πόντους του Τουμπανάκη και τρίποντο του Πλακομιχελάκη μείωσαν σε 42 – 34.
Μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου οι Συλλέκτες πέτυχαν μόνο ένα τρίποντο με τον Παπαγιάννη.Οι Gourmedistas είχαν το μομέντουμ και με τον Μπάρλα να βάζει 6 πόντους και τους Τουμπανάκη, Σαΐτη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι ισοφάρισαν 45 – 45 , πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Οι Collectors είχαν κολλήσει τελείως στην επίθεση καθώς έβαλαν μόνο δύο καλάθια με Αγγελομάτη, Κυριάκου κι έτσι οι Gourmedistas με τον Σαΐτη να βάζει 4 πόντους και τους Καλοχριστιανάκη και Μαυράκη να βοηθούν , ολοκλήρωσαν την μεγάλη ανατροπή, με το τελικό 49 – 55 να διαμορφώνεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Μπαρλάς με 15 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Οι Collectors είχαν 21 / 44 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 2 / 9 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.
Οι Gourmedistas είχαν 23 / 54 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 8 / 17 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασιστ , έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Collectors(Άγγελομάτης): Λαγός, Α. Τσατσάνης, Αγγελομάτης 11 (3ας.), Παπαγιάννης 12 (8ρ.), Π.Τσατσάνης 9(4ας), Χαραλαμπόπουλος, Κλεισούρας 3 (6ρ.)Κυριάκου 18, Διφτόπουλος 4, Σαβέριος.
Gourmedistas)(Σαΐτης): Πλακομιχελάκης 3(8ρ.), Καλοχριστιανάκης 8(8ρ.), Τουμπανάκης 8, Σαΐτης 17, Παπαϊωάννου, Μαυράκης 4, Μπαρλάς 15(18ρ.).
Τι μας άρεσε: Η απίστευτη ανατροπή των Gourmedistas.