13/07/2020
Αμόκ 14 21 2 18 - 65 -
Δαλάι Κλάμα 16 15 14 9 - 54 -

Μεγάλη δεύτερη νίκη και πρόκριση για Δαλάι!

Σε μια αναμέτρηση που εξαρχής φαινόταν πως θα είναι ματσάρα, οι Δαλάι Κλάμα πήραν και τη δεύτερη νίκη στις δύο αυτές αναμετρήσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoff της Development 2 απέναντι στην ΑΜΟΚ, με σκορ 65-54 και προκρίθηκαν αναμένοντας τον αντίπαλο τους ανάμεσα σε Lions και Lobsters.
Δεν ξεκίνησαν καλά οι παίκτες του Μπουρελάκου, αδυνατώντας να βρούν το δρόμο προς το καλάθι στο πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Από την άλλη οι Αβαρκιώτης και Γιαννόπουλος μπήκαν ζεστοί και έδωσαν νωρίς την πρωτοκαθεδρία στο σκορ για τους φιλοξενούμενους. Κάπου εκεί όμως οι Μπέης και Ντεμελής ανέβασαν ρυθμούς και με όμορφες ενέργειες μείωσαν στο καλάθι στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με σκορ 14-16.
Η είσοδος του Δουρακάκη (1) έφερε και σουτ από την περιφέρεια, με τον Γιαννόπουλο να συνεχίζει να είναι απειλητικός και εύστοχος για ΑΜΟΚ, με τους φιλοξενούμενους όμως να μην μπορούν να ξεφύγουν πάνω από τους έξι πόντους, διαφορά που ήταν ίση με την ήττα τους στο πρώτο ματς. Αντιθέτως οι Δαλάι γύρισαν το παιχνίδι καθώς ο Ντεμελής (2) τα έβαζε από παντού, με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-31.
Άγχος και ένταση οδήγησαν τις δύο ομάδες σε βεβιασμένες ενέργειες στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Δαλάι να βρίσκουν τον τρόπο να σκοράρουν όμως με Μπέη και Χατζάκη, μέχρι οι Ιωαννίδης, Αβαρκιώτης και Τρυγωνόπουλος σκοράρουν για ΑΜΟΚ, μειώνοντας στο καλάθι με τη λήξη του δεκαλέπτου, με σκορ 47-45.
Τελευταία ευκαιρία για ολική ανατροπή για ΑΜΟΚ η είσοδος στο παρκέ για την τέταρτη περίοδο, με τους Τσιάρα (1) και Χατζάκη όμως να σκοράρουν και σε συνδυασμό με την καλή εμφάνιση επιθετικά του Μπαλάτσου, να σκοτώνουν τα όνειρα πρόκρισης των φιλοξενούμενων, παίρνοντας τη νίκη και στο δεύτερο παιχνίδι με σκορ 65-54.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Μπαλατσός με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 λάθη.
Από πλευράς ΑΜΟΚ ξεχώρισε ο Νίκος Κρινής με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα μπλοκ και ένα λάθος.
Συνολικά οι Δαλάι Κλάμα είχαν 23/62 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 10/19 βολές, 55 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.
Συνολικά η ΑΜΟΚ είχε 20/51 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 8/17 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.
Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 5 (11 ριμπ), Μπαλατσός 13 (10 ριμπ), Σταματόπουλος 8 (6 ριμπ), Μπέης 8 (7 ριμπ), Ντεμελής 16 (2), Γκανασούλης 4, Χατζάκης 11 (9 ριμπ).
ΑΜΟΚ (Αβαρκιώτης): Δουρακάκης 6, Κρητικάκης, Γιαννόπουλος 10, Ορφανός 5 (13 ριμπ, 9 ασ), Μπακόλας, Τρυγωνόπουλος 14, Αβαρκιώτης 9, Ιωαννίδης 6, Κρινής 4 (8 ριμπ).
Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Ντεμελή στη δεύτερη περίοδο που κράτησε τους Δαλάι!