14/11/2019
Στιφάδο Bulls 18 12 9 22 9 70 -
West Kings 10 11 14 26 7 68 -

Μεγάλη νίκη για Stifado στην παράταση!

Βράδυ Δευτέρας, 11 Νοεμβρίου, στο κλειστό του Κολωνού, παρακολουθήσαμε ένα από τα συγκλονιστικότερα σε εξέλιξη ματς της φετινής Elite, με τους χωρίς Πρόκο Stifado τελικά να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους μαχητικούς West Kings, με 70-68 στην παράταση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με τον Βαρβιτσιώτη (6) να τραβάει κουπί επιθετικά για τους Ταύρους, τον Πεζούλα (5) να είναι το αντίπαλο δέος από τους “Βασιλιάδες” και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο συν οχτώ για τους γηπεδούχους Stifado. (18-10)

Πλουραλισμός στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τον Χριστόπουλο (4) να ξεχωρίζει και να προσπαθεί να σπρώχνει τους Stifado στον αιφνιδιασμό, με τον Φωτόπουλο (4) και τον Σταυρούλη ηγούνται από πλευράς West Kings, με τη διαφορά στους εννιά να χωρίζει τις δύο ομάδες. (30-21)

Ο Σταυρούλης (4) αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Kings να τρέχουν ,τον Λίγγο (4) να προσπαθεί από μεριάς Stifado και τη διαφορά τελικά να πέφτει στους τέσσερις και το τελευταίο δεκάλεπτο να προμηνύεται συγκλονιστικό. (39-35)

Η αντεπίθεση των West Kings ολοκληρώθηκε εν μέρει στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Σταυρούλη (15) να επιτίθεται συνεχώς προς το καλάθι των “Ταύρων”  και να δημιουργεί ρήγματα, φέρνοντας το ματς στον πόντο, τον Μπασδάνη (4) τον Jay (4) και τον Παναγιωτόπουλο (5) να απαντούν πριν ο Πεζούλας (6) από τους “Βασιλιάδες” το πάρει προσωπικά και το ματς τελικά οδηγηθεί στην παράταση!

Εκεί είχαμε τον Πεζούλα και τον Παναγιωτόπουλο να σκοράρουν εκατέρωθεν, με το τρίποντο του δεύτερου 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, μετά από double team πάνω στο Λίγγο, να κρίνει το αποτέλεσμα, καθώς οι West Kings δεν κατάφεραν να απαντήσουν και να ολοκληρώσουν την ανατροπή. (70-68)

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Λίγγος με 9 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από πλευράς West Kings ξεχώρισε ο Πεζούλας, καθώς είχε 24 πόντους 7 ριμπάουντ μια ασίστ 2 κλεψίματα και έκανε δύο λαθάκια.

Συνολικά οι Stifado είχαν 19-45 δίποντα, 6-24 τρίποντα, 14-23 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα, έκοψαν ένα σουτ και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι West Kings είχαν 14-49 δίποντα, 9-25 τρίποντα, 13-22 βολές, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ , έκαναν 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 14 λάθη.

Stifado Bulls ( Κοσμίδης ): Λίγγος 9 ( 18 ριμπ ), Χριστόπουλος 13 ( 6 ριμπ ), Παναγιωτόπουλος 15 (4), Καττής 7 ( 5 ριμπ ), Παγουλάτος 1, Κολέγκας 4, Μπάγιας 2 (4 ριμπ ), Μπασδάνης 10 (3 ριμπ ), Βαρβιτσιώτης 9.

West Kings ( Μαρφαντάς ): Σάρλης, Κυρμίζογλου 8 ( 6 ριμπ ), Πεζούλας 24 (7 ριμπ ), Τσεμπέρης 3(1), Χριστοδούλου 4 , Φωτόπουλος 6 ( 5 ριμπ ), Σταυρούλης 19 (8 ριμπ ), Καραγιάννης Σ. 4 ( 10 ριμπ ).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για το ροζ φύλλο!