21/01/2020
Basket Case 11 7 19 2 - 39 -
Λύκοι 8 5 7 11 - 31 -

Μεγάλη νίκη για την παραμονή η Basket Case.

Σάββατο βράδυ, 18 Ιανουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, και η Basket Case έχοντας τα ηνία από την αρχή του παιχνιδιού επικράτησε με 39 – 31 των Λύκων και έκανε σημαντικό βήμα στην υπόθεση παραμονή.
Δυνατό ξεκίνημα στον αγώνα έκανε η Basket Case με 5 πόντους του Κολιάκου και δίποντο του Δήμου για να μειώσουν Καχριμάνης και Σταχτιάρης(7-3). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο καλάθια με Δεσύπρη και Καλοκαιρινό ενώ ο Σάββας με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 11 – 8.
Νέο καλό ξεκίνημα από την Basket Case στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με Δήμου, Κολιάκο, Δεσύπρη και Καλοκαιρινό να σκοράρουν, ενώ οι Λύκοι που ξύπνησαν μετά τα πρώτα 5 λεπτά με δίποντο του Σάββα και βολές από Γιαννακουδάκη και Κούβελα διαμόρφωσαν το 18 – 13 σκορ ημιχρόνου.
Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο οι Λύκοι μείωσαν γρήγορα με δίποντο του Καχριμάνη και τρίποντο του Σάββα, αλλά η Basket Case τρέχοντας εξαιρετικά στην επίθεση με πρωταγωνιστές τους Δεσύπρη(11), Καλοκαιρινό(5) και Καλκάνη εκτόξευσαν την διαφορά στους 17(37 – 20).
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Δήμου λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα, αλλά οι Λύκοι που πέτυχαν μεν 11 πόντους με Κούβελα, Σταχτιάρη, Σάββα και Π. Κατσίκη απλά μείωσαν στο τελικό 39 – 31.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Καλοκαιρινός με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Σάββας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά η Basket Case είχε 14/39 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 2/10 βολές, κατέβασε 56 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
Οι Λύκοι είχαν 7/38 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 8/22 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Basket Case (Χέλμης): Κολιάκος 7 (7ρ.), Καλοκαιρινός 9(8ρ.), Δεσύπρης 15, Σαρακηνός (3ας.,3κλ.), Καλκάνης 3 (6ρ.), Σταμουλακάτος, Ψαράκης, Χέλμης, Δήμου 5 (15ρ.).
Λύκοι(Σάββας): Σάββας 16 (7ρ.), Αρβανίτης, Κούβελας 4 (10ρ.), Σταχτιάρης 5, Γιαννακουδάκης 1, Καχριμάνης 3 (6ρ.), Ι. Κατσίκης, Π. Κατσίκης 2 (6ρ.).
Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα της Basket Case να πάρει το ματς.