13/01/2024
Golden Steak Evosmos 19 7 18 22 - 66 -
Puebla BC 15 21 20 25 - 81 -

Μεγάλη νίκη για τους Puebla!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα και ενθουσιασμό από τις δύο ομάδες. Οι Golden Steak, με επικεφαλής τους έμπειρους παίκτες Γιαννούση, Τρέμμα και Γιολβάνη, προσπάθησαν να καθορίσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Παρά τη σθεναρή αντίσταση από τους Puebla, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Golden Steak να προηγούνται με 19-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια περίοδος καθοριστικής αλλαγής. Οι Puebla, οδηγούμενοι από τους εξαιρετικούς Καριοφύλλη, Καπετάνιο και Σουρμελίδη, ανέτρεψαν το σκορ με εντυπωσιακό τρόπο. Οι Golden Steak βρέθηκαν να αντιμετωπίζουν την έντονη πίεση των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα να ολοκληρώνουν το δεύτερο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 26-36.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας εξελίσσονταν σε μια ανταλλαγή χτυπημάτων μεταξύ των δύο ομάδων. Οι Golden Steak προσπαθούσαν να επανέλθουν στο παιχνίδι, αλλά οι Puebla διατηρούσαν το προβάδισμα με εξαιρετικές επιδόσεις. Οι παίκτες και από τις δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα και συναρπαστικό μπάσκετ, με το σκορ να δείχνει 44-56 προς όφελος των Puebla.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Puebla κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο. Οι Golden Steak προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η αποτελεσματικότητα των Καριοφύλλη, Καπετάνιου και Σουρμελίδη ήταν ανυπέρβλητη. Το τελικό σφύριγμα έφερε τον αγώνα στο τέλος του, με τους Puebla να κερδίζουν με συνολικό σκορ 66-81.

MVP του αγώνα είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 35 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Golden Steak άξιος αναφοράς είναι ο Δημήτρης Γιαννούσης ο οποίος έκανε ένα φανταστικό Double Double με 26 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Golden Steak Evosmos: Γιολβάνης 13 (3) , Παναγιωτούνης , Μπρακόπουλος 4 , Κουιμτζής 4 , Ψαρριάνης 4 , Γιαννούσης 26 , Τρέμμας 15 (2)

Puebla BC: Γιαννακούλας 3 (1) , Σουρμελίδης 14 (3) , Καριοφύλλης 35 (4) , Λαπαρίδης 2 , Τσιάκαλης , Καπετανιος 17 , Μαυροχωρίδης 4 , Οδοντίδης 6