27/04/2024
Abalencia CB 16 12 6 16 - 53 -
Los Angeles Bakers 27 26 21 27 - 101 -

Μεγάλη νίκη και 100αρα για τους Los Angeles Bakers!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια εντυπωσιακή εμφάνιση από τους Bakers. Οι Λαζαρίδης, Ντινόσι, Στεργιόπουλος και Στούπας Βασίλης των Bakers κατάφεραν να δημιουργήσουν μια έντονη πίεση στην άμυνα των Abalencia και να επιδείξουν εξαιρετική αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Ο πρώτος γύρος ολοκληρώθηκε με σκορ 16-27 υπέρ των Bakers, δείχνοντας την ανωτερότητά τους στο παιχνίδι.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε, η κυριαρχία των Bakers συνέχισε. Οι παίκτες τους συνεργάστηκαν αρμονικά και επιδείκνυαν υψηλό επίπεδο δεξιοτεχνίας και τακτικής. Οι Λαζαρίδης, Ντινόσι, Στεργιόπουλος και Στούπας Βασίλης συνέχισαν να προσφέρουν εντυπωσιακές επιδόσεις, ενώ οι Abalencia βρέθηκαν δυσκολευμένοι να αντιμετωπίσουν την πίεση της αντίπαλης ομάδας. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 28-53 υπέρ των Bakers, επιβεβαιώνοντας την επικράτησή τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια συνέχεια της απόλυτης κυριαρχίας των Bakers στο παιχνίδι. Οι Λαζαρίδης, Ντινόσι, Στεργιόπουλος και Στούπας Βασίλης συνέχισαν να κυνηγούν κάθε πόντο με αποφασιστικότητα, ενώ η άμυνά τους παρέμεινε ασταμάτητη. Οι Abalencia βρέθηκαν να αντιμετωπίζουν μια πολύ δυνατή ομάδα που δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-74 υπέρ των Bakers, αφήνοντας τους Abalencia σε μια πολύ δύσκολη θέση.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Bakers σε αυτό το ματς. Παρά τις προσπάθειες των Abalencia να αντισταθούν, οι Bakers συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και να αυξάνουν τη διαφορά στο σκορ. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 53-101 υπέρ των Bakers.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιώργου Λαζαρίδη που πέτυχε Double Double έχοντας 25 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Abalencia είναι ο Δημήτρης Σαλαγιάννης που έκανε και αυτός Double Double με 34 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Abalencia BC: Γρηγορόπουλος 17 , Σαπουρίδης , Φιλέλης , Ναλμπαντης 2 , Σαλαγιάννης 34 (7)

Los Angeles Bakers: Στούπας Δ. , Στούπας Β. 18 , Λαζαρίδης 25 (2) , Καραμανίδης 10 , Στεργιόπουλος 19 (1) , Ντινόσι 24 (1) , Ατματσίδης , Γκουλής 5