10/07/2023
Atlanta Socks 39 15 11 9 - 74 -
Sintrim Team 8 14 11 16 - 49 -

Μεγάλη νίκη και πέρασμα για τους Atlanta Socks!

Από την πρώτη στιγμή οι Atlanta Socks ήθελαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας με την οποία θα συνέχιζαν σε όλο το παιχνίδι. Τα πολλά κλεψίματα και τα αμέτρητα καλάθια τους ήταν αυτά τα οποία έκαναν το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου 39-8 με την Sintrim να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και έτσι η Sintrim κατάφερε να κερδίσει λίγο από το χαμένο έδαφος της με τους Σαλαβάτη και Καζαντζή να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Κεσίσογλου και Βορνίτης από την άλλη συνέχισαν την καλή τους πορεία διατηρώντας έτσι την μεγάλη τους διαφορά με το τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Sintrim συνέχισαν να προσπαθούν τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα , η άμυνα τους ήταν αρκετά καλή και περιόρισε την αντίπαλη ομάδα αρκετά αλλά τα πολλά λάθη στην επίθεση δεν τους έδωσαν αυτό που έψαχναν. Οι Socks κρατήσανε δυνάμεις και έτσι μετά από ένα δεκάλεπτο βρέθηκαν να κρατούν σχεδόν σίγουρα την νίκη στα χέρια τους.

Στην τελευταία πράξη του αγώνα οι Sintrim προσπάθησαν να πετύχουν ένα θαύμα καθώς πίεσαν τις καταστάσεις και μπόρεσαν να πετύχουν αρκετούς πόντους , αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει και έτσι οι Atlanta Socks πήραν την νίκη-πρόκριση με σκορ 74-49.

MVP του αγώνα είναι ο Νίκος Βορνίτης ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ενώ ο καλύτερος παίχτης για την Sintrim Team ήταν ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Atlanta Socks: Κατσικαρίδης 2 , Βούλγαρης 13 (3) , Τεμέλκου 3 (1) , Εμμανουήλ 3 (1) , Κεσίσογλου 20 (4) , Βορνίτης 19 (3) , Γκιόκας 2 , Μπιντιβάνος , ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ , Κυριακού 12

Sintrim Team: Λιβέρης 2 , Μπούζης , Καζαντζής 12 (2) , Τουρόγλου 8 (2) , Σαλαβάτης 10 , Σταυρίδης 5 (1) , Φωτακάκης 4 , Μεταξούδης 2 , Γιολβάνης 3 (1) , Παναγιωτούνης 2 , Γιαννακίδης 1