04/04/2023
Brokers 9 14 20 28 - 71 -
Salonica Old Stars 7 23 26 11 - 67 -

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για τους Brokers!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό καθώς και οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ. Οι Brokers κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις προσπάθειες του Βλάχου, όμως οι Salonica Old Stars απάντησαν άμεσα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Αλεξιάδη διαμορφώνοντας το 9-7.

Στη δεύτερη περίοδο οι Salonica Old Stars ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Ματούλα και του Μπέτσιου να δίνουν ρυθμό στην ομάδα τους. Οι Brokers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Πεχλιβάνη και του Μαυρομανώλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23-30.

Οι Salonica Old Stars συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο φτιάχνοντας με αυτόν τον τρόπο μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους, με τον Μπαξεβανόπουλο και το Αλεξιάδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Brokers γύρισαν την μπάλα στην επίθεση και πήραν σωστές επιλογές με τον Μοσχάκη και τον Ψαρρόπουλο να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως πλήρωσαν ξανά την χαλαρότητα στην άμυνα και είδαν την διαφορά να φτάνει το 43-56.

Στην τέταρτη περίοδο ο διακόπτης γύρισε για τους Brokers και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο έτοιμοι για να κάνουν την ανατροπή. Βελτίωσαν την άμυνα τους κοντά και μακριά από την ρακέτα και εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους με τον Βλάχο και τον Ψαρρρόπουλο. Οι Salonica Old Stars προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Χριστόπουλου και του Ματούλα αλλά δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 71-67.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Μοσχάκης με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους Salonica Old Stars ξεχώρισε ο Θανάσης Αλεξιάδης με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Brokers: Πεχλιβάνης 11(1), Ζαφείρης 2, Μαυρομανώλης 8(2), Μοσχάκης 14, Χωρινός, Βλάχος 19(2), Ψαρρόπουλος 17(3).

Salonica Old Stars: Λαθουράκης, Ματούλας 21(4), Αλεξιάδης 25(1), Μπέτσιος 8, Χριστόπουλος 3(1), Μπαξεβανόπουλος 10.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Brokers, οι οποίοι δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.