04/12/2022
Myrmidons BC 13 15 6 6 - 40 -
Gerakas Hawks 7 10 16 10 - 43 -

Μεγάλη ανατροπή και νίκη με πρωταγωνιστή Πικάση !

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena οι Myrmidons υποδέχθηκαν τους Gerakas Hawks για την 6η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League. Σε ένα ματς με άφθονο σασπένς, ανατροπές και συγκινήσεις οι Gerakas Hawks επέστρεψαν από το -11 και, με αρχηγικό τρίποντο του Στάθη Πικάση λίγο πριν το φινάλε, επικρα΄τησαν με 40-43. Έκτη διαδοχική ήττα για τους Μυρμιδόνες που ήλεγχαν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έμειναν από δυνάμεις στο τέλος. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι γηπεδούχοι. Με τον Ραχωβίτσα να μπαίνει καυτός στο ματς μετρώντας 11 πόντους και 3/4 τρίποντα, οι Μυρμιδόνες μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι Hawks χάρη στα καλάθια των Πικάση (4π.) και Γραβάνη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-7.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-10 και τους γηπεδούχους να μοιάζουν αποφασισμένοι για την πρώτη τους νίκη. Ο Ραχωβίτσας (9π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Γαββάρη (2π.), Κοσκίνα (2π.) και Πετρόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Hawks, παρά το μεγάλο rotation,σ άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, αλλά και αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση από τους Γραβάνη (5π.), Πικάση (3π.) και Γιαννακάκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-17.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Οι Hawks περιόρισαν τον Ραχωβίτσα, κράτησαν μόλις στους 6 πόντους τους Μυρμιδόνες και έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 6-16. Το δίδυμο Γραβάνης (7π.) – Λιγνός (7π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό σε αυτό το διάστημα και έτσι η διαφορά μειώθηκε στον πόντο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-33.

Μεγάλη μάχη στην τέταρτη περίοδο καθώς το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις. Πιο ψύχραιμοι απεδείχθησαν οι Gerakas Hawks που βασίστηκαν στους Γραβάνη (3π.), Λιγνό (4π.) και φυσικά στον Πικάση (3π.) που ευστοχώντας πίσω από τη γραμμή των 6.75μ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του την πιο κρίσιμη στιγμή. Ακολουθούν απαιτητικά ματς για αμφότερες τις ομάδες, καθώς οι Myrmidons θα κοντραριστούν με τους ανεβασμένους Αλπινιστές, ενώ τα Γεράκια θα μετρήσουν τις δυνάμεις απέναντι στους πρωτοπόρους Young Ballers.

Στο τέλος του αγώνα, οι Myrmidons είχαν 9/43 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Gerakas Hawks είχαν 14/49 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στάθης Πικάσης με 10 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Ραχωβίτσας με 25 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Myrmidons (Ραχωβίτσας) : Γαββάρης 6, Θωμάς, Κοσκινάς 4, Πετρόπουλος 2, Ραχωβίτσας 25 (5), Φώσκολος 3.

Gerakas Hawks (Πικάσης) : Βουλουμάνος, Γιαννακάκης 2, Γραβάνης 18 (1), Δασκαλάκης, Κατσαμάκης, Λιγνός 11, Πικάσης 10 (2), Σανδάλης, Τζελέπης, Χαλκίδης, Χατζηδάκης 2.

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Ραχωβίτσα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και το μεγάλο τρίποντο του Στάθη Πικάση.