28/11/2023
Λεγάμενοι BC 15 25 10 8 - 48 -
Greek Freaks 19 21 13 14 - 67 -

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για Freaks!

Σε ένα από τα καλύτερά τους φετινά παιχνίδια, οι Greek Freaks κέρδισαν τους Λεγάμενους με τελικό σκορ 48-67 στο ΣΕΦ, για την Evolution κατηγορία της διοργάνωσης.

Με τόσο ταλέντο στο παρκέ και στους πάγκους, ήταν λογικό να περιμένουμε όμορφο παιχνίδι, όπως και είδαμε στις αρχές του δεκαλέπτου! Ο Γκανιάτσας με την είσοδό του στον αγώνα εκτέλεσε εις διπλούν και έδειξε πως θα...κουβαλήσει, ενώ από την άλλη Χαλούδης και Σκάγκος ξεκίνησαν να... ρολάρουν, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-19 για Greek Freaks! Οι Λεγάμενοι με ένα τρίποντο του Σουλτάτου από τη γωνία και άλλο ένα του "Boboric" από το ίδιο σημείο μείωσαν, αλλά είδαν τον σε εκπληκτική κατάσταση Χαλούδη να απαντά και να κλείνει το ημίχρονο στο 30-40 για τους "κίτρινους"!

Ο Παρίσος είπε να δώσει χείρα βοηθείας στον Θοδωρή, εκτέλεσε με όμορφο τρόπο από μακρυά και έδωσε αέρα... διψήφιο στην παρέα του, με τους Σκαμαγκά και Σιγάλα να βάζουν τρίποντα με... ταμπλό, μειώνοντας στο 40-53 τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο, οι Freaks δε χαλάρωσαν ούτε προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά, αλλά πίεσαν, την αύξησαν και έκλεισαν το αγώνα με μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 48-67.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παρίσος με 24 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους Λεγάμενους ξεχώρισε ο Χρήστος Γκανιάτσας με 10 πόντους, ένα ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 6/20 δίποντα, 9/39 τρίποντα, 9/13 βολές, 31 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/35 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 7/10 βολές, 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Αγαλόπουλος, Βρεττάκος 6, Γκανιάτσας 10, Δασκαλόπουλος 2, Δημουλιάς, Καμαριωτάκης 4, Κατσαρός 2, Λάγιος, Σιγάλας 10, Σκαμαγκάς 8, Σουλτάτος 6, Στάντζος.

Greek Freaks (Ζαβαντής): Βήττας, Καρατζής 5, Μαστρογεωργίου 2, Ξυγκάκης 10, Παρίσος 24, Σκάγκος 7, Τσαμπαρλής 2, Υφαντόπουλος 2, Χαλούδης 15.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!