53
Coble 16 11 5 21 - 53 -
Puebla BC 10 25 23 10 - 68 -

Μεγάλη εμφάνιση από τον Σουρμελίδη για τους Puebla!

Μπήκαν δυνατά οι Coble στον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Κεφαλά και τον Ντισλή να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι πετυχαινοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι Puebla απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Αλεξανδρίδη και του Χασεκίδη και έμειναν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 16-10.

Οι Puebla ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και έκαναν την ανατροπή με τον Σουρμελίδη και τον Καριοφύλλη να βρίσκουν ρυθμό και να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Coble βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τσιότρα και του Γουναρόπουλου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία στην περιφέρεια και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 27-35.

Στην τρίτη περίοδο οι Puebla μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τον Σουρμελίδη και τον Καπετάνιο να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια και να κάνουν ένα σερί για την ομάδα τους. Οι Coble δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στην επίθεση και η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να δουν το σκορ να φτάνει το 32-58.

Στην τέταρτη περίοδο οι Coble εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τις προσπάθειες του Τζιούφα και του Ντίσλη, όμως οι Puebla έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 53-68.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Σουρμελίδης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους Coble ξεχώρισε ο Γιώργος Ντίσλης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Coble: Τζιούφας 13(2), Κοντογιώργος 2, Ντίσλης 14, Τσιότρας 10(2), Γουναρόπουλος 4, Κεφαλάς 6(1), Κυριακόπουλος 4.

Puebla: Πάχτας, Αλεξανδρίδης 8(2), Χασεκίδης 9(1), Σουρμελίδης 23(7), Καριοφύλλης 21(3), Λαπαρίδης, Τσιάκαλης, Καπετάνιος 7, Ζαννίδης.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Σουρμελίδη.