75
Puebla BC 11 22 10 15 - 58 -
86ers 20 14 25 16 - 75 -

Μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημιχρονο για τους 86ers!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι 86ers και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τον Μουτσέλη και τον Καραγιάννη να συνεργάζονται άψογα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, δίνοντας το προβάδισμα με αυτόν τον τρόπο στην ομάδα τους. Οι Puebla απάντησε στη συνέχεια με τον Καριοφύλλη και μείωσε την διαφορά στο 11-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο με Καριοφύλλη να είναι ασταμάτητος από την περιφέρεια. Οι 86ers δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους και είδαν την διαφορά να μειώνεται παρά τα μεγάλα καλάθια του Παπαδόπουλου, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρεί τις δύο ομάδες στο 33-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο έτοιμοι να καθαρίσουν το παιχνίδι, με τον Καραγιάννη και τον Kaplan να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για την ομάδα τους. Οι Puebla δεν μπόρεσε να κρατηθεί κοντα στο σκορ παρά τις προσπάθειες του Γκιουλέκα, καθώς η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 43-59.

Στην τέταρτη περίοδο οι Puebla προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Καριοφύλλη και τον Λαπαρίδη να βγάζουν ωραίες συνεργασίες προσφέροντας θέαμα στους παρευρισκόμενους, όμως οι 86ers έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με αποτέλεσμα να πάρουν την νίκη με το τελικό 58-75.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Καραγιάννης με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 29 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Puebla: Γκιουλέκας 16(1), Λεκομπλές, Καριοφύλλης 29(4), Λαπαρίδης 4, Ζαννίδης, Σαμαρτζίδης 3(1).

86ers: Καλιάτσος, Γερολυμάτος, Kaplan 9, Παντελίδης 4, Μουτσέλης 18, Καραγιάννης 23(4), Παπαδόπουλος 21(5).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών και των δύο ομάδων.