13/12/2023
Drunk Kings 13 17 12 25 - 67 -
Basket Maniacs 13 10 15 14 - 52 -

Μεγάλη νίκη για τους Drunk Kings!

Τετάρτη  βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Development League, οι Drunk Kings είχαν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος και έφτασαν πανάξια στην έβδομη φετινή νίκη με σκορ 67-52!

Το ξεκίνημα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 13-13. Οι Μαρούδας και Αλεβίζος πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κάτω από τα δύο καλάθια, πετυχαίνοντας 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κεραμάρης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 7 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αύξησαν την απόδοσή τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους δέκα πόντους και με τους Μαρούδα, Αλεβίζο και Απόστολο Θεοχάρη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο συν εφτά με σκορ 30-23. Από την άλλη πλευρά, Κεραμάρης πρόσθεσε ακόμα 5 πόντους, ενώ 3 είχε ο Δημητριάδης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μαρούδας συνέχισε να κυριαρχεί μέσα από το ζωγραφιστό και συνεπικουρούμενος από τον Α.Θεοχάρη βοήθησαν τους Kings να κλείσουν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 42-38!

Η τελευταία περίοδος είχε την υπογραφή του Χρήστου Σιαμέτη, καθώς ο guard των Drunk έβαλε σπουδαία σουτ και οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη νίκη με σκορ 67-52!

Betsson MVP ο Στάθης Αλεβίζος με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλεψίματα και 3 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Κεραμάρης είχε 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 24/50 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 4/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/43 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 13/19 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλέψιμο και 16 λάθη.

Drunk Kings(Α.Θεοχάρης): Αλεβίζος 16, Α.Θεοχάρης 14, Κ.Θεοχάρης 2, Κοκκινογούλης 2, Μαρούδας 18, Σιαμέτης 15.

Basket Maniacs(Καραμέρης): Αρβανιτίδης, Δημητριάδης 5, Καλαμιώτης 8, Κεραμάρης 28, Σασσάς 2, Γ.Στασινόπουλος 7, Σ.Στασινόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Αλεβίζου-Μαρούδα, αλλά και τα μεγάλα σουτ του Σιαμέτη στην τελευταία περίοδο!