10/12/2021
L' Ovelha Negra 10 16 21 9 - 56 -
Komodo Dragons 12 17 10 11 - 50 -

Μεγάλη νίκη για την L’ovelha Negra!

Στο κλειστό της All Star Arena για το πρωτάθλημα της Development 1 , η L’Ovelha Negra  πέτυχε τη δεύτερη νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκε των DPG Warriors  με 56-50 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιώργο Γρηγορόπουλο   , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, πήρε ριμπάουντ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 15  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα , 0-4 και 1-10 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 9-2 να κλείνουν το δεκάλεπτο στο μείον 2 , 10-12 . Πρώτο σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Γρηγορόπουλος με 3 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Παπαγεωργίου είχε 5 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού η L'Ovelha Negra με τον Κλεφτογιάννη να κάνει πράγματα και θάματα στο παρκέ της All Star Arena βρέθηκαν σε θέση οδηγού με τέσσερις πόντους διαφορά , 24-20 , με τον Δαμόπουλο να αναλαμβάνει δράση και να οδηγεί εν τέλει την ομάδα του στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα τριών πόντων , 26-29 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κλεφτογιάννης  με 7 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Δαμόπουλος είχε 8 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι  συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των οκτώ πόντων  με 47-39 , όπου ήταν το σκορ της περιόδου . Σε αυτό το διάστημα ο Καλούδης πέτυχε 9 πόντους , ενώ 7 είχε ο Ζένελης  .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους εννέα πόντους , 50-41 και 52-43 , οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στου τέσσερις , 54-50 , για να έρθει ο Γρηγορόπουλος και με καλάθι δύο πόντων να βάλει τέλος στα όποια όνειρα των Warriors για κάτι καλό, δίνοντας παράλληλα στην ομάδα του μια μεγάλη και συνάμα πανάξια νίκη με 56-50 . Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γρηγορόπουλος με 4 , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Ζένελης .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιωργος Γρηγορόπουλος  με 15 πόντους , 8 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Παπαγεωργίου  είχε 6 πόντους , 9 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 3 κλεψίματα  .

Η L’Ovelha Negra  είχαν  15/40 δίποντα , 7/21 τρίποντα , 5/9 βολές , 36 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  5 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 9 λάθη , ενώ οι DPG  είχαν 20/66 δίποντα , 7/24 τρίποντα , 3/7 βολές , 40 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 3 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 5 λάθη .

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Καλούδης 14 , Σπάθης 10  , Λυμέρης 3 , Κλεφτογιάννης 9  , Σηφακάκης 2 , Γρηγορόπουλος 15 , Λη Κεν 3   .

DPG Warriors(Γιώργος Βεργόπουλος) : Γιώργος Δημ Βεργόπουλος 4 , Γιώργος Βεργόπουλος 4 , Παπαγεωργίου 6 , Δαμόπουλος 14 , Κλεφτόγιαννης 9 , Ζενέλης 14  .

Τι μας άρεσε : Η δεύτερη νίκη των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα , η οποία συνοδεύτηκε από μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι σε μια εξίσου πολύ καλή ομάδα !