26/02/2022
Λύκοι Σαντορίνης 11 17 11 14 - 53 -
Πήγασος Σαντορίνης 19 18 14 16 - 67 -

Μεγάλη νίκη για τον Πήγασο που βλέπει κορυφή!

Την πολύ μεγάλη νίκη που τους βάζει για τα καλά στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου πέτυχε ο Πήγασος, αφού επικράτησε με 53-67 των Λύκων στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης Αγωνιστικής της Basketaki Santorini League. Πλέον οι «κίτρινοι» ελπίζουν ακόμα και στην κατάληψη της κορυφής στην κανονική διάρκεια με νίκη απέναντι στους Bombayers από 10 πόντους και πάνω.

Μητσέας και Κιμιγκέλης έβαλαν σε θέση οδηγού την ομάδα των Λύκων (4-0), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Καραντάνης αρχικά ισοφάρισε με 4 συνεχόμεονους πόντους, ενώ παρά τους 5 πόντους του Γιαννόπουλου στη συνέχεια (9-6), Κατηκαρίδης και Δαμίγος έφεραν μπροστά για πρώτη φορά την ομάδα του Πήγασου (9-10), η οποία από εκείνο το σημείο κι έπειτα δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία στο σκορ. Δαμίγος και Καραντάνης έκαναν το σκορ 9-14, ενώ όταν ο Δεββές μείωσε σε 11-14 ο Δ. Μιχαλέλης απάντησε με τρίποντο (11-17) με την πρώτη περίοδο να κλείνει με νέο καλάθι του Θάνου Καραντάνη (11-19).

Δύο καλάθια από Δαμίγο και Δ. Μιχαλέλη στον αιφνιδιασμό και ένα τρίποντο του Κατηκαρίδη από τα 8 μέτρα έκαναν το σκορ 11-26 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Η απάντηση από τους Γιαννόπουλο (τρίποντο), Δεββέ (βολή) και Λόντο (δίποντο στον αιφνιδιασμό) βρήκε…προετοιμασμένους τους παίκτες του Πήγασου, οι οποίοι με τους Καραντάνη και Κατηκαρίδη διατήρησε προβάδισμα 14 πόντων (17-31). Σε εκείνο το σημείο ο Μητσέας πέτυχε 10 πόντους με δύο εύστοχα τρίποντα και δύο δίποντα, φέρνοντας το παιχνίδι στους πέντε (28-33, 1:17 πριν το ημίχρονο). Το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στους 9 (28-37) χάρη σε βολή του Δαμίγου και στο τρίτο τρίποντο του Κατηκαρίδη.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να διευρύνουν το σερί τους φτάνοντας το μέχρι το 0-12 (28-45). Δαμίγος, Καραντάνης και Κοιλιακούδης (τρίποντο σε αιφνιδιασμό) έχρησαν καθαρό φαβορί την ομάδα τους, ενώ το πρώτο καλάθι για τους Λύκους ήρθε μετά από 3:30 με τον Δεμπερδεμίδη να σπάει το σερί της αντίπαλης ομάδας (30-45). Οι γηπεδούχοι μειώσαν ακόμα περισσότερο με τους Δεββέ και Γιαννόπουλο (35-45), όμως δύο βολές του Κατηκαρίδη και νέο τρίποντο του Κοιλιακούδη έκαναν το 35-50. Ο Αλεξανδρόπουλος με μία εύστοχη βολή έφτασε τη διαφορά στη μέγιστή της τιμή μέχρι εκείνη τη στιγμή (35-51) με τον Γιαννόπουλο να απαντάει με το τέταρτό του τρίποντο (38-51). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 39-51 χάρη σε βολή του Καφούρου.

Ένα νέο τρίποντο του Γιαννόπουλου στην έναρξη της τελευταίας περιόδου έφερε τη διαφορά κάτω από τους 10 (42-51), όμως η αντίδραση των μετέπειτα νικητών ήταν απολύτως ψύχραιμη. Δαμίγος και Καραντάνης έφεραν και πάλι το παιχνίδι στους 14 (42-56), ένω ο Δεμπερδεμίδης μείωσε σε 44-56 με δύο βολές. Δαμίγος και Καραντάνης στη λήξη του χρόνου επίθεσης έκαναν το σκορ 44-61 και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Μια μικροένταση μεταξύ των παικτών σταμάτησε εν τη γενέσει της από τους διαιτητές κ.κ. Παπαδημητρόπουλο και Πεταλωτή με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά και το παιχνίδι να λήγει με 53-67.

Οι Λύκοι σούταραν 19/72 εντός πεδιάς (26,4%), εκ των οποίων 7/35 τρίποντα (20%), 8/13 βολές (61,5%), μάζεψαν 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά, 9 επιθετικά), μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν την μπάλα 11 φορές, ενώ υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Από τη μεριά τους οι παίκτες του Πήγασου σούταραν 27/68 εντός πεδιάς (39,7%), εκ των οποίων 7/21 τρίποντα (33,3%), 6/10 βολές (60%), μάζεψαν 57 ριμπάουντ (43 αμυντικά, 14 επιθετικά), μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν την μπάλα 5 φορές, πραγματοποίησαν 2 τάπες, ενώ υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Δαμίγος, ο οποίος σκόραρε 19 πόντους, σουτάροντας 9/22 εντός πεδιάς (40,9%),  1/ 2 βολές (50%), μάζεψε 21 ριμπάουντ (15 αμυντικά, 6 επιθετικά), μοίρασε 1 ασίστ, πραγματοποίησε 2 τάπες, ενώ υπέπεσε σε 3 λάθη.

Από τη μεριά των ηττημένων ξεχώρισαν με την παρουσία τους οι Γιάννης Μητσέας και Γιάννης Γιαννόπουλος.

Ο πρώτος πέτυχε συνολικά 12 πόντους, σουτάροντας 5/12 εντός πεδιάς (41,7%), εκ των οποίων 2/8 τρίποντα (25%), μάζεψε 8 ριμπάουντ (7 αμυντικά, 1 επιθετικό), μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε την μπάλα 2 φορές, ενώ υπέπεσε σε 1 λάθος.

Ο δεύτερος πέτυχε συνολικά 17 πόντους, σουτάροντας 6/15 εντός πεδιάς (40%), εκ των οποίων 5/13 τρίποντα (38,5%), μάζεψε 9 ριμπάουντ (8 αμυντικά, 1 επιθετικό), μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο, ενώ υπέπεσε σε 1 λάθος.

Λύκοι: Λόντος 6 (4κλ.), Δεμπερδεμίδης 8, Αποστόλου, Λουκούμης, Μητσέας 12 (2), Δεββές 5 (10ρ.), Κιμιγκέλης 2, Γιαννόπουλος 17 (5τρ., 9ρ.), Καφούρος 3

Πήγασος: Κατηκαρίδης 15 (3τρ., 12ρ.), Αλεξανδρόπουλος 3, Μιχαλέλης Δ. 7 (1), Καραντάνης 17 (1), Δαμίγος 19 (21ρ., 2τ.), Κοιλιακούδης 6 (2τρ., 10ασ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση της ομάδας του Πήγασου κάθε φορά που οι Λύκοι πλησίαζαν στο σκορ. Επίσης η πολύ ψύχραιμη στάση των διαιτητών όταν υπήρξε μια μικροένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

Τι δε μας άρεσε: Μια μικροένταση και κάποιες τεχνικές ποινές δεν μπορούν να χαλάσουν την εικόνα ενός γρήγορου παιχνιδιού μεταξύ ίσως των καλύτερων ομάδων του πρωταθλήματος.