10/12/2023
Friends 15 12 16 8 - 51 -
Remal Madri 20 13 16 13 - 62 -

Μεγάλη νίκη η Remal Madri!

Τα πρώτα μηνύματα για το τι θα έπραττε ο Λουκόπουλος στο παρκέ της αρένας του Seven τα λάβαμε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς ο γκαρντ των φιλοξενούμενων πήρε το όπλο του πετυχαίνοντας τους δεκαέξι από τους είκοσι συνολικά πόντους της Remal στο διάστημα αυτό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Σακελλαρίδης αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 8 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό. Η περίοδος έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 15–20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά πιο κλειστό από το πρώτο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 12–13. Ο Σιδέρης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχαν οι Λιάπης και Σακελλαρίδης από την πλευρά των Friends. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 27-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το πλέον ισορροπημένο, αφού έκλεισε με το επιμέρους 13–13. Η ομάδα του Κουσιορή είχε το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της περιόδου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας, αφού οι γηπεδούχοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο, κυρίως μέσω του Θεοχάρη ,να παραμείνουν κοντά στο σκορ. Το τέλος της προτελευταίας στροφής βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 43-49!

Στη τέταρτη περίοδο η Remal με τον Παπαϊωάννου να μας χαρίζει μοναδικής ομορφιάς φάσεις, αλλά και τον Λουκόπουλο να πυροβολεί κατά ριπάς έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 51-62!

Betsson MVP ο Γιάννης Παπαϊωάννου με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευάγγελος Σακελλαρίδης είχε 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλεψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 29/47 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 7/22 βολές, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 21/55 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 9/26 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη.

Friends(Ποντίκης): Θεοχάρης 13, Λιάπης 14, Μεγρέμης 2, Μπρεδάκης 4, Σακελλαρίδης 14, Τσαλαβούτας, Χρυσοσπάθης 4.

Remal Madri(Κουσιορής): Αποστόλου 2, Λουκόπουλός 27, Ναυπλιώτης 2, Νικάκης 1, Παπαϊωάννου 15, Σιδέρης, Πολύδωρος 9, Κουσιορής, Καμολίκης 2, Ρηγόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Λουκόπουλο-Παπαϊωάννου !