14/03/2023
Αδάμαστος 19 17 19 11 - 66 -
Tseliguns 5 13 23 27 - 68 -

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τους Tseliguns!

Ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι ο Αδάμαστος και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά με τον Γαλή και τον Μπαλοδήμο νε ξεκινάζε ζεστοί τον αγώνα. Οι Tseliguns παρά τις προσπάθειες του Αθανασιάδη και του Κυριακίδη, δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι και δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολύ καλή άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους και με αυτό τον τρόπο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19-5.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αδάμαστος συνέχισε με τoν ίδιο ρυθμό και κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την διαφορά με τα καλάθια του Τρακοσάρη και του Μαυρίδη. Οι Tseliguns βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χατζησυμεών, τον Τσέο και τον Αθανασιάδη αλλά πλήρωσαν τις αργές ειστροφές στην άμυνα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 36-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Tseliguns ανέβασαν την απόδοση τους και με μπροστάρη τον Αθανασιάδη  και τον Τοπτσίδη εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους στην άμυνα και μεώσαν την διαφορά. Ο Αδάμαστος δεν πλήρωσε την αμυντική αδράνεια καθώς η τριάδα του Γαλή, του Μπαλοδήμου και του Τρακοσάρη κράτησαν το προβάδισμα για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 55-41.

Στην τέταρτη περίοδο η αντεπίθεση των Tseliguns συνεχίστηκε με τον Αθανασιάδη και τον Κυριακίδη να μειώνουν αργά αλλά σταθερά την διαφορά, με αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι να είναι στο καλάθι. Εκεί η αποβολή του έμπειρου Γαλή κόστισε στην ομάδα του Αδάμαστου η οποία πλήρωσε την αστοχία της από την περιφέρεια και από τις βολές, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με το τελικό 66-68.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Μιχαήλ Αθανασιάδης με 35 πόντος, 7 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για την ομάδα του Αδάμαστου ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Γαλής με 9 πόντους, 10 ριμάουντ και 6 ασσίστ.

Αδάμαστος: Κυρίμης 2, Γαλής 9(2), Μαυρίδης 9(1), Βαλαβανίδης 4, Μπαλοδήμος 21(3), Τρακοσάρης 21(5), Λέος.

Tseliguns: Αθανασιάδης 35(6), Τσέος 5(1), Γιαγρίδης 2, Λόλας, Σταματάκης, Χατζησυμεών 7, Θεοδουλίδης 2, Παπασωτηρίου 5(1), Κοϊου, Τοπτσίδης 4, Κυριακίδης 8.

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο comeback των Tseliguns.