05/10/2019
Retro Pacers 28 9 6 18 - 61 -
Χάνειball 14 18 9 23 - 64 -

Μεγάλη νίκη με ανατροπή η ΧάνειBall!

Την Πέμπτη το βράδυ 3 Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας σε ένα αμφίρροπο ματς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, η ΧάνειBall επέστρεψε από το – 16 του πρώτο δεκαλέπτου και κατάφερε να κερδίσει με 64 – 61 τους Retro Pacers.

Καλό ξεκίνημα για τους κιτρινόμαυρους στο ματς με Λιγνό(4) και Κοψιδά(5) να σκοράρουν, η ΧάνειBall όμως αντέδρασε και με τρίποντο του Κόρδα και καλάθια από Ταβουλαρέα και Βασιλείου μείωσε σε 9 – 8.Στη συνέχεια οι Retro παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και με τον Βέλλη σε μεγάλη μέρα να μοιράζει όπως θέλει την μπάλα , πέτυχε ακόμα 19 πόντους με Κοψιδά(8), Βέλλη(3), Λιγνό και Κωστή(4) ,ενώ στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι με τρία καλάθια από Κ.Σ.Χριστόπουλο, Ταβουλαρέα και Βασιλείου απλά μείωσαν σε 28 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΧάνειBall μπήκε καλύτερα και με τρίποντο του Κόρδα και καλάθια από Κ.Κ. Χριστόπουλο και Βασιλείου μείωσαν το σκορ.Οι Pacers βρήκαν γρήγορα τα παθήματα τους, σκόραραν με Βέλλη(5), Κοψιδά και Αναγνωστόπουλο γράφοντας το 37 – 26.Το φινάλε του ημιχρόνου όμως ανήκε και πάλι στους φιλοξενούμενους που με 4 πόντους του Βασιλείου και δίποντο του Γεωργίου διαμόρφωσαν το 37 – 32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν χαμηλό από πλευράς παραγωγικότητας για τις δύο ομάδες(6-9).Οι Pacers ξεκίνησαν καλύτερα την τρίτη περίοδο με καλάθι του Κοψιδά και τρίποντο του Βέλλη αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με 5 πόντους του Κ.Κ. Χριστόπουλου, και βοήθειες από Κ.Σ. Χριστόπουλο, Ταβουλαρέα μείωσαν στο καλάθι 43 – 41.

Στο ξεκίνημα το τελευταίου δεκαλέπτου Κόρδας και Βασιλείου έβαλαν μπροστά την ΧάνειBall αλλά Κοψιδάς και Κωστής απάντησαν άμεσα για το 47 – 45.Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με Κόρδα και Κ.Κ. Χριστόπουλο να βάζουν από ένα τρίποντο όμως οι Pacers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με Βλαχονάτσιο(4), Κωστή, Βέλλη και Κοψιδά πέρασαν μπροστά 59 – 51 , τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Στη συνέχεια η ΧάνειBall πέτυχε τρίποντο με τον Κ.Κ.Χριστόπουλο και δίποντο με τον Βασιλείου ενώ Βέλλης και Κοψιδάς βάζοντας από μία βολή έγραψαν το 61 – 56.Το τελευταίο ενάμιση λεπτό ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους.Στην αρχή κατάφεραν να ισοφαρίσουν με καλάθι του Γεωργίου και νέο τρίποντο του Κ.Κ. Χριστόπουλου, ενώ στη συνέχεια ο Κ.Σ. Χριστόπουλος με πολύ μεγάλο καλάθι στα 16 δευτερόλεπτα και ο Βασιλείου με βολή λίγο πριν από το φινάλε , διαμόρφωσαν το τελικό 61 – 64.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Σ.Χριστόπουλος με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοψιδάς με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Συνολικά οι Pacers είχαν 18 – 51 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα, 10 – 23 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Η Χάνειball είχε 19 – 50 δίποντα, 7 – 21 τρίποντα, 5– 12 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Βέλλης 14 (6ρ.), Κοψιδάς 23 (8ρ.), Κωστής 8 (4κλ.), Βλαχονάτσιος 4, Αναγνωστόπουλος 3 (7ρ.), Γεωργάκας (7ρ.), Τσιλιμπάρης, Λιγνός 9.

Χάνειball (Κ.Σ.Χριστόπουλος): Βασιλείου 18 (8ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 8, Κ.Σ., Χριστόπουλος 19 (8ρ.), Γεωργίου 4 (9ρ.), Κόρδας 11, Δ. Χριστόπουλος, Ταβουλαρέας 4.

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο των Pacers και βέβαια η μεγάλη ανατροπή της Χάνειball!