10/12/2023
Orlando Tragics 8 18 15 4 - 45 -
Iron Maidan 9 15 16 19 - 59 -

Μεγάλη νίκη με Λυμνίδη η Iron Maidan!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-6 με τον Παλληγιάννη να πετυχαίνει όλους τους πόντους της ομάδας του. Οι Orlando Tragic, με τον Κωνσταντίνου, μείωσαν στον πόντο 8-9, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην επίθεση. Με πρωταγωνιστή τον Παπαζιάν έκαναν ένα σερί 10-0 και πήραν διψήφια διαφορά (21-11). Οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 8-0  πήραν ξανά το προβάδισμα (23-24), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-24 με τρίποντο του Παπαζιάν.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στην τρίτη περίοδο, χωρίς κάποια να καταφέρει να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 41-40.

Στην τελευταία περίοδο η Iron Maidan με άμυνα για σεμινάριο και τον Λυμνίδη να παίρνει "φωτιά" στην επίθεση πήρε μια μεγάλη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν μόλις τέσσερις πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ ο Ελληνας γκαρντ σκόραρε 15 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Λυμνίδης με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νοραιρ Παπαζιάν με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 8/22 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 2/4 βολές, 28 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 15 κλεψίματα, 1κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/38 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 11/18 βολές, 51 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 19 λάθη.

Orlando Tragic (Ποθητός): Αγγελιδάκης 5, Ντρες 8, Παπαζιάν 16, Κωνσταντίνου 4, Παπαντώνης, Ποθητός 2, Σπυράτος 6, Τσιώγκας 4.

Iron Maidan (Κίσσας): Γεράκος,  Καλκοπέδης 3, Μακρής Δημ. 3, Μακρής Αρ. 3, Μαλτέζος Θοδ. 1, Κίσσας 2, Κόντης 8, Μαλτέζος Αγ. 5, Κατσάνος, Λυμνίδης 24.

Τι μας άρεσε: Η προσωπικότητα του Λυμνίδη στα κρίσιμα σημεία.