12/11/2023
Beeranhas 4 15 13 13 - 45 -
Undrafted 5 20 5 12 - 42 -

Μεγάλη νίκη τα ψυχωμένα Beeranhas!

Τα Beeranhas βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση τον τελευταίο καιρό και το απόδειξαν και το απόγευμα της Κυριακής, καθώς σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με την αγωνία να κρατάει για 40 ολόκληρα λεπτά, υποχρέωσαν τους Undrafted στην τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 45 – 42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες εμφανίστηκαν πολύ νευρικές στην τελική προσπάθεια, με τους ελαφρώς καλύτερους Undrafted να προηγούνται 4 – 5, με τρίποντο του Κόντου και καλάθι του Χρυσικού. Ευαγγέλου και Μιχαηλίδης τους πόντους για τα Beeranhas.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Undrafted ήταν τρομακτικά εύστοχοι από την περιφέρεια με Κουλούρη(3), Αντωνάκη, Ματεντζόγλου και Θεοδωρόπουλο να πυροβολούν κατά ριπάς και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 19 – 25. Η παρέα του Δέτση που δεν μπόρεσε να περιορίσει τα ατού των αντιπάλων, είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Ευαγγέλου με 6 πόντους και με Μπαλατσούκα – Κύρκο να δίνουν βοήθειες μέσα στη ρακέτα, έμεινε στη διεκδίκηση του ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Beeranhas να σταθούν καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με τον Αναγνωστόπουλο να είναι το κλειδί για τους γηπεδούχους με 4 πόντους και πολλές κερδισμένες μονομαχίες και τον Χαϊδάκη να προσφέρει θέαμα και ένα τριποντάκι, πήραν την πρωτοπορία με 32 – 30. Στη φτωχή συγκομιδή των φιλοξενούμενων που πέτυχαν μόλις 5 πόντους, ξεχώρισε ο Χρυσικός με σουτ από τα 6.75.

Μπαίνοντας στην τελική στροφή του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι με Ευαγγέλου, Σωτηριάδη και Μπαλατσούκα κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ, με τον αφιονισμένο Χρυσικό να απαντάει με τρία συνεχόμενα τρίποντα, για το 39 – 40. Στο τρίλεπτο που απέμενε για την λήξη, το ματς πήγε στην ρουλέτα των βολών, με τα Beeranhas να είναι πιο ψύχραιμα με Χαϊδάκη , Ευαγγέλου και Κύρκο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 45 – 42.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ιωάννης Ευαγγέλου 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Χρυσικός με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα Beeranhas είχαν 10 / 44 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 16 / 26 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Οι Undrafted είχαν 2 / 20 δίποντα, 11 / 33 τρίποντα, 5 / 19 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Beeranhas (Δέτσης): Αναγνωστόπουλος 4(8ρ.), Δέτσης 2, Ευαγγέλου 15(7ρ.), Κουγιεντάκης, Κύρκος 7(7ρ.), Μιχαηλίδης 2, Μπαλατσούκας 7, Σταμάτης, Σωτηριάδης 2, Χαϊδάκης 8.

Undrafted(Πανταζής): Αντωνάκης 5, Θεοδωρόπουλος 3, Κουλούρης 9, Φ.Κόντος 3, Κόντος, Ματεντζόγλου 3, Παναγόπουλος, Πανταζής 3(7ρ.), Παπαγεωργίου, Χρυσικός 16.