17/11/2022
Πλατειακοί 17 12 19 16 - 64 -
Titans 17 21 13 12 - 63 -

Μεγάλη νίκη με ανατροπή οι The Shot!

Την Πέμπτη το βράδυ 17 Νοεμβρίου στον Κολωνό, σε ένα εξαιρετικό ματς με τρομερό ρυθμό, οι Titans οδηγούσαν την κούρσα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι The Shot με μεγάλη προσπάθεια και φοβερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά, γύρισαν τούμπα το ματς και επικράτησαν 64-63!

Το πρώτο δεκάλεπτο, είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα πόντους και το σκορ να είναι ισόπαλο 17 – 17. Οι The Shot προσπαθούσαν να περάσουν κυρίως την μπάλα στο ζωγραφιστό, με τον Ξενάκη να έχει 6 πόντους και βρήκαν και λύσεις από την περιφέρεια με τον Βλασταρίδη να βάζει δύο τρίποντα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Α.Μιχάκης ήταν μπροστάρης για τους Titans με 8 πόντους, με τον Μούρτο να τον ακολουθεί με 6 για το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε βροχή από τρίποντα από τους Τιτάνες με Ηλιαδάκη(2), Καρατσόλη, Τριανταφύλλου, Α.Μιχάκη να σκοράρουν, για το 29-38 του πρώτου ημιχρόνου. Για τους γηπεδούχους που δεν έβρισκαν αντίδοτο στην άμυνα, ξεχώρισε ο Ξενάκης με 4 πόντους, με τέσσερις ακόμα παίκτες να δίνουν επιθετικές λύσεις.

Στην τρίτη περίοδο, ο Γιάννης Ηλιαδάκης έπαιζε σχεδόν μόνος του στην επίθεση των Titans, βάζοντας 10 από τους 13 πόντους της ομάδας του κρατώντας το προβάδισμα 48 – 51. Στην αντίπερα όχθη , οι the Shot που ήταν καλύτεροι σε αυτό το διάστημα, με τον Δρελιώζη να οδηγεί την επίθεση με 7 πόντους και τον Ξενάκη να κάνει θραύση στο ζωγραφιστό με 6 και ένα απίθανο κάρφωμα, μείωσαν στους 3.

Οι Titans κρατούσαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του τέταρτου δεκαλέπτου με δύο τρίποντα του Π.Μιχάκη και καλάθια από Α. Μιχάκη και Τρούλη, αλλά οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους, βρήκαν στο πρόσωπο του Δρελιώζη τον ηγέτη τους με 9 πόντους και με σουτ του ίδιου στα τελευταία δευτερόλεπτα, απέδρασαν με το δίποντο, επικρατώντας με 64 – 63.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Ξενάκης είναι 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι The Shot είχαν 20 / 37 δίποντα, 6 / 30 τρίποντα, 6 / 11 βολές , κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ , έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Oι Titans είχαν 11 / 34 δίποντα, 12 / 27 τρίποντα, 5 / 6 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

The Shot: Αναστασάκης 2, Βλασταρίδης 8, Βούλγαρης 2, Δρελιώζης 16, Κανταρτζής 5, Λάζουκιτς, Μποφίλης, Ντιμπ 9(9ρ.), Ξενάκης 17(11ρ.), Χριστοφορίδης 5(13ρ.).

Titans(Ηλιαδάκης): Γλαράκης 1, Β. Ηλιαδάκης, Ι. Ηλιαδάκης 20, Καρατσώλης 5, Α. Μιχάκης 15, Π.Μιχάκης 11, Μούρτος 6(7ρ.), Μπαμπάτσικος, Τριανταφύλλου 3, Τρούλης 2.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Titans από την περιφέρεια και το απίθανο κάρφωμα του Γιάννη Ξενάκη.