22/10/2019
Pistachios 16 10 10 12 - 48 -
Dilaveri 11 6 13 17 - 47 -

Μεγάλη πρόκριση για τους Pistachios!

Σε ένα παιχνίδι αρκετά δυνατό, οι Pistachios πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup, αφού επιβλήθηκαν με 48-47 κόντρα στο Dilaveri.

Από την πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές και δυνατές ομάδες. Οι Pistachios, ξεκίνησαν πιο δυνατά και με καλάθια των Κοντογιάννη, Τσίτουρα και Μουρμούρη προηγήθηκαν με 16-11. Για το Dilaveri, σπουδαία δουλεία έκανε το δίδυμο Γόντικα-Δουλουγέρη που σημείωσε και τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες έσφιξαν για τα καλά, χωρίς όμως να αλλάζει η εικόνα του παιχνιδιού. Ο Βάιος Φλίγκος, σημείωσε σε αυτό το διάστημα 6 πόντους για τα «φιστίκια», ενώ στον αντίποδα, 4 έβαλε ο Καλλιμάνης. Το ημίχρονο έκλεισε στο χαμηλό 26-17 υπέρ της ομάδας του Κοντογιάννη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Dilaveri μπήκε αποφασισμένο να παίξει ακόμα πιο σκληρά στην άμυνα για να μπλοκάρει τον αντίπαλο του. Στην επίθεση, ο Γόντικας ήταν ασταμάτητος σκοράροντας 4 πόντους, αλλά κατεβάζοντας πολλά ριμπάουντ, δίνοντας νέες επιθέσεις στην ομάδα του. Για τους Pistachios, o Μουρμούρης σκόραρε με συνέπεια στην επίθεση. Η τρίτη περίοδος έληξε στο 36-30.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού. Το ματς ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Ο Γόντικας, έκανε θραύση και με συνεχόμενες βολές κατάφερε και ισοφάρισε σε 47-47. Ωστόσο το Dilaveri έκανε ένα ανόητο φάουλ στο κέντρο του γηπέδου και ο Τσίτουρας με 1 βολή, διαμόρφωσε το τελικό 48-47 υπέρ των Pistachios, που τους έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τους  πολύ δυνατούς Retirees.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Μουρμούρης με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Δουλουγέρης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 16/58 εντός πεδιάς, 4/18 τρίποντα και 12/19 ελεύθερες βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές τη μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, το Dilaveri είχε, 18/76 εντός πεδιάς, 2/18 τρίποντα και 9/20 βολές. Πήρε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 11 φορές τη μπάλα, έκανε 8 λάθη και 3 τάπες.

Pistachios (Κοντογιάννης): Μαντζουρίδης 2, Σαρίδης 1, Λεμπούσης 4, Μουρμούρης 9, Φλίγκος 9, Κοντογιάννης 5, Τσίτουρας 6, Λάμπρου 12

Dilaveri (Δουλουγέρης): Πουπάκης Δ, Πουπάκης Γ, Γόντικας 17, Μαστοράκης 4, Παρούσης 2, Καλλιμάνης 8, Τζιάς 2, Μούτσος 3, Δουλουγέρης

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι για 40 λεπτά!

Τι δεν μας άρεσε: Οι εντάσεις που υπήρχαν κάποιες στιγμές!