17/01/2024
Deportivo Faliro 19 14 16 6 - 55 -
Phoenix Bums 22 13 15 21 - 71 -

Μεγάλη νίκη στο τέλος οι Phoenix Bums!

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι την τελευταία περίοδο, οι Phoenix Bums, με ένα σερί 12-0, πήραν μια σημαντική νίκη απέναντι στην Deportivo Faliro με σκορ 55-71.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και εναλλάσονταν στο σκορ. Μαρούσος για τους γηπεδούχους και Παπαντωνίου για τους φιλοξενούμενους οδηγούσαν την ομάδα τους στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-22.

Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, χωρίς κάποια ομάδα να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ. Η Deportivo Faliro προσπαθούσε να χτυπήσει κοντά στο καλάθι μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας. Αντίθετα οι Phoenix Bums με το που έπαιρναν το αμυντικό ριμπάουντ έψαχναν αμέσως την ευκαιρία να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 33-35.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Καμία ομάδα δεν κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ με πάνω από τέσσερις πόντους. Ο Μαρούσος συνέχισε να κάνει διαφορά κάτω από τα δύο καλάθια για τους γηπεδούχους,  με τον Χαριτόπουλο να εκτελεί από μακριά για τους φιλοξενούμενους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Phoenix Bums να προηγούνται με σκορ 49-50.

Στην τελευταία περίοδο  με το σκορ στο 52-52, οι Phoenix Bums με σερί 12-0 πήραν διψήφια διαφορά και καθάρισαν το ματς, αφού δεν απειλήθηκαν στα τελευταία λεπτά. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 55-71.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ζερντίτσκι με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Μαρούσος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/41 δίποντα, 5/33 τρίποντα, 2/4 βολές, 35 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/43 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 9/14 βολές, 44 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 7, Μπαμπάλης 5, Κακαλέτρης 7, Ναυπλιώτης 5, Μαρούσος 20, Γκιουλιστάνης, Μαρινάκης, Παύλου, Φελλάς 11.

Phoenix Bums (Φρέρης): Παπαντωνίου 10, Χαρικόπουλος 17, Κοβάτσος 1, Πανδής 6, Ζερντίτσκι 14, Γαδ 3, Καδάς 5, Τουμπακάρης 2, Φρέρης 9.

Τι μας άρεσε: Η τέταρτη περίοδος των Phoenix Bums!