09/05/2023
SKG Bugs 12 18 8 12 - 50 -
Nutriclab BC 24 23 13 24 - 84 -

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τους Nutriclab!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Nutriclab και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Χουρδάκη και του Ιακωβίδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι SKG Bugs βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα καλάθια του Χρήστογλου και του Νίκου Παπαδόπουλου, όμως πλήρωσαν την κακη αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 12-24.

Στη δεύτερη περίοδο οι SKG Bugs ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Τασιούλα να και τον Βοσκάκη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Nutriclab έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και απάντησαν με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 30-47.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και για τις δύο ομάδες. Οι SKG Bugs προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και να μειώσουν την διαφορά με τον Αθανασιάδη και τον Νίκο Παπαδόπουλο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Nutriclab απάντησαν γρήγορα και κράτησαν την διαφορά που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο  με τον Ιακωβίδη, τον Αρώνη και τον Ξυραφόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι διαμορφώνοντας το 38-60.

Οι Nutriclab  μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν ένα σερί και να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη. Οι SKG Bugs βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Βοσκάκη και του Χρήστογλου, όμως δεν ήταν συνεπείς στις αμυντικές τους υποχρεώσεις και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 50-84.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χαράλαμπος Ιακωβίδης με 41 πόντους και 9 κλεψίματα.

Για τους SKG Bugs ξεχώρισε ο Νίκος Παπαδόπουλος με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα.

SKG Bugs: Χρήστογλου 9(1), Ξάνθος 2, Ν. Παπαδόπουλος 7(1), Αθανασιάδης 6, Τασιούλας 9(1), Βακαλφώτης, Φ. Παπαδόπουλος 4, Βοσκάκης 11, Δεληχρήστος 2.

Nutriclab: Χουρδάκης 9(1), Ιακωβίδης 41(3), Κίνης 4, Αρώνης 7, Ξυραφόπουλος 9(1), Καραγκιαούρης 14, Δουλγερίδης.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Χουρδάκη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 10 ασσίστ.