27/06/2023
Πανικός BC 18 15 11 15 - 59 -
Milgyraki Bucks 19 15 16 14 - 64 -

Μεγάλη νίκη για τους Milgyraki Bucks!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Milgyraki Bucks και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τον Χαρμανά και τον Σταμολάμπρο να είναι ζεστοί από την αρχή του παιχνιδιού πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους, όμως ο Πανικός απάντησε γρήγορα και και έμεινε κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Παρασκευά και του Ιωσήφ διαμορφώνοντας το 18-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανικός προσπάθησε να περάσει μπροστά στο σκορ με  τον Κοντόπουλο, τον Θανάση Ψοφογιώργο και τον Παρασκευά να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Milgyraki Bucks έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Σπυριδόπουλο, τον Τσαχουρίδη και τον Σταμολάμπρο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα τους. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 33-34.

Οι Milgyraki Bucks ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και έκαναν ένα μικρό σερί με τον Σπυριδόπουλο και τον Σταμολάμπρο φτιάχνοντας μία διαφορά ασφαλείας. Ο Πανικός βρήκε λύσεις στην επίθεση με τις όμορφες συνεργασίες του Πραντέκου, του Παρασκευά και του Κοντόπουλου, όμως πλήρωσαν την αστοχία από την περιφέρεια και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 44-50.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανικός τα έδωσε όλα και προσπάθησε να κάνει την ανατροπή με τα μεγάλα καλάθια του Παρασκευά και του Θανάση Ψοφογιώργου, όμως οι Milgyraki Bucks έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 59-64.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Χαρμανάς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τον Πανικό ξεχώρισε ο Νίκος Παρασκευάς με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 6 κλεψίματα.

Πανικός Πραντέκος 4, Κοντόπουλος 6, Θ. Ψοφογιώργος 8(2), Καρανάτσιος, Τσελεκίδης, Δ. Ψοφογιώργος 4, Παρασκευάς 30(2), Ιωσήφ 5, Τσάτσας 2.

Milgyraki Bucks: Χατζηνικολάου 2, Πε. Τσαχουρίδης 12(2), Χαρμανάς 13, Κούτρης, Σπυριδόπουλος 9(1), Σταμολάμπρος 22(3), Τράσκας 2, Οφθαλμίδης 2, Πα. Τσαχουρίδης 2.

Τι αμς άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Νίκου Παρασκευά.