15/10/2023
Couvaliers 21 11 19 16 - 67 -
Kill Beer 17 9 28 19 - 73 -

Μεγάλο ματς, σπουδαία Kill Beer!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena η Kill Beer πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και επικράτησε των Couvaliers με 67-73 έπειτα από 40 δραματικά και απολαυστικά λεπτά.

Ελαφρώς ανώτεροι ήταν στο ξεκίνημα οι Couvaliers, με τον Κούκη (9π.) να ξεκινά καυτός το ματς και τους Χριστοδούλου (8π.) και Πολίτη (4π.) να τον ακολουθούν. Σε κοντινή απόσταση κρατήθηκαν οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας στήριγμα στους Τσελίκη (8π.), Τσοκαντά (4π.) και Παντελόπουλο (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων περιορίστηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-9. Βλαχούλης (4π.), Κούκης (3π.) και Καζάνης (2π.) τράβηξαν κουπί για την ομάδα του Αθανασόπουλου, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Τσελίκη (4π.), Μπακάλη (3π.) και Παντελόπουλο (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -6. Σκορ ημιχρόνου, 32-26.

Μετά την ανάπαυλα η Kill Beer πραγματοποίησε το ίσως καλύτερο φετινό της δεκάλεπτο, σκοράροντας 28 πόντους και με τους Μπογέα (8π.), Τσελίκη (8π.) και Καρέλο (5π.) να βγαίνουν μπροστά. Στην αντίπερα όχθη, οι Κούκης (6π.), Χριστοδούλου (5π.), Σακελλαρίου (3π.), Πολίτης (3π.) και Τσιρδήμος (2π.) κράτησαν όρθιους τους Couvaliers που απώλεσαν, ωστόσο, το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 51-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να μας χαρίζουν τρομερό θέαμα και άφθονο σασπένς. Το νέο επιθετικό κρεσέντο του Κούκη (11π.) δεν αποδείχθηκε αρκετό για τους Couvaliers, με την Kill Beer να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη στις ειδικές καταστάσεις και με καλάθια των Τσοκαντά (8π.), Τσελίκη (6π.), Μπογέα (3π.) και Μπακάλη (2π.) να αποδρά με το ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Couvaliers είχαν 17/40 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 15/20 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Kill Beer είχαν 23/43 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 18/22 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Τσελίκης με 26 πόντους, έχοντας 7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Κούκης με 29 πόντους και double-double, έχοντας 8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 10/11 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Couvaliers (Αθανασόπουλος) : Αθανασόπουλος, Βλαχούλης 4, Καζάνης 2, Κούκης 29 (1), Παναγοδήμος, Πολίτης 10 (1), Σακελλαρίου 3 (1), Τσιρδήμος 2, Χριστοδούλου 17 (3).

Kill Beer (Παντελόπουλος) : Γεωργιόπουλος 2, Καρέλος 5, Κουτσιούκης, Μπακάλης 7, Μπογέας 12, Παντελόπουλος 6, Σαλονίκας, Τσελίκης 26 (3), Τσοκαντάς 15.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.