03/11/2023
La Bola De Papel 18 19 11 18 - 66 -
Kill Beer 12 26 11 10 - 59 -

Μεγάλο ντέρμπι, νικήτρια η La Bola!

Στο Athens Sports Hall το βράδυ της Παρασκευής La Bola de Papel και Kill Beer μας χάρισαν μια μοναδική παράσταση διάρκειας 40 λεπτών με τρομερό σασπένς, μεγάλα σουτ και απίστευτες εναλλαγές καθόλη τη διάρκεια.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η La Bola που είχε σημαντική πολυφωνία (7 διαφορετικοί σκόρερ), αλλά έχασε και αρκετούς πόντους σε transition κατάσταση. Η Kill Beer, παρότι ξεκίνησε μουδιασμένα, είχε τον Μπογέα (8π.) να την κρατήσει όρθια, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -6. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων ήταν πολύ ικανοποιητική, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-26. Η La Bola, αν και προβλημάτισε αμυντικά, βασίστηκε στο επιθετικό κρεσέντο του Καραθανάση (13π.), ενώ η Kill Beer πήγε με βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια, έχοντας διανύσει το πιο παραγωγικό της διάστημα στο ματς με πρωταγωνιστές τους συνήθεις υπόπτους Τσελίκη (9π.) και Μπογέα (9π.). Σκορ ημιχρόνου, 37-38.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ισορροπημένο. Καραθάνασης (5π.), Καραισκάκης (4π.) και Κιφοκέρης (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των μαυροκόκκινων, ενώ η Kill Beer απάντησε με Τσελίκη (6π.), Μπογέα (3π.) και Κοτσομύτη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η La Bola θυμήθηκε ποια είναι η ταυτότητά της, έπαιξε σπουδαία άμυνα και με κύριους δράστες τους Καραθανάση (8π.), Καραισκάκη (4π.) και Παληό (4π.) έφτασε δίκαια στη νίκη. Λύγισε στο φινάλε η Kill Beer, παρά την προσπάθεια των Κοτσομύτη (7π.) και Μπογέα (3π.).

Στο τέλος του αγώνα, η La Bola de Papel είχε 20/60 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 14/18 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 17 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Kill Beer είχε 13/35 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 9/11 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 19 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Καραθανάσης με 28 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μπογέας με 23 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, 6/13 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

La Bola de Papel (Φλώρος-Μαρινάκης) : Βιδάλης, Καραθανάσης 28 (3), Καραισκάκης 10 (1), Καρατζάς, Κιφοκέρης 9, Μαρινάκης 2, Μαύρης 2, Παληός 7, Σακαράκης, Τσουκάλης 6, Φλώρος 2.

Kill Beer (Μπογέας) : Γεωργιόπουλος, Γκούνας, Θανάσης 2, Καρέλος 2, Κοτσομύτης 11 (2), Μπογέας 23 (6), Παντελόπουλος 4, Σαλονίκας, Τσελίκης 17.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.