23/10/2023
Πανικός BC 14 16 21 19 - 70 -
Batboys 14 20 23 8 - 65 -

Μεγάλη νίκη για τον Πανικό BC!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας. Ο Πανικός βρήκε σκορ στο πρόσωπο του Παρασκευά και του Πραντεκου, όμως οι Batboys απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Δημητρακούδη και του Μπόγια διαμορφώνοντας το 14-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι Batboys ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Νικολούδη και του Τατιτζικίδη. Ο Πανικός δεν άργησε να απαντήσει  με τον Καραφώτη και τον Καρανάτσιο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας δύσκολα καλάθια διαμορφώνοντας το 30-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανικός έκανε την αντεπίθεση του και προσπάθησε να μειώσει με τον Παρασκευά να αποτελεί μόνιμη πηγή απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Batboys έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με Δημητρακούδη και τον Τατιτζικίδη να είναι ασταμάτητοι  και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 51-57.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανικός μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με τον Παρασκευά να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι Batboys παρά τις προσπάθειες του Νικολούδη και του Τατιτζικίδη δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 70-65.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Παρασκευάς με 38 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους Batboys ξεχώρισε ο Αριστοτέλης Νικολούδης με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πανικός: Πραντέκος 4, Κοντόπουλος 2, Καρανάτσιος 4, Αντωνάκης 2, Τσελεκίδης 1, Ψοφογιώργος 4, Παρασκεύας 38 (10), Λεωνίδου 4, Καραφώτης 11.

Batboys: Καλβουρτζής 1, Δημητρακούδης 15(1), Μπόγιας 6, Σπίθας 2, Μενεξές, Γάτας, Νικολούδης 18(2), Τατιτζικίδης 21, Νανάκος 2.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Νίκου Παρασκευά.