30/10/2023
Puebla BC 14 18 11 12 - 55 -
Salo Nics 10 23 14 17 - 64 -

Μεγάλοι νικητές οι Salo Nics!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγωνα οι Puebla BC και πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Σουρμελίδη, του Νίκου Αλεξανδρίδη και του Σιώπη, όμως οι Salo Nics δεν άργησαν να απαντήσουν και να μεινουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Στεργιόγλου και του Θωμά Τέντσου διαμορφώνοντας το 14-10.

Οι Salo Nics ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Θανάση Τέντσο, τον Πούλιο και τον Στεργιόγλου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Puebla BC βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Σουρμελίδη και του Καριοφύλλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 32-33.

Στην τρίτη περίοδο οι Salo Nics μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τις ενέργειες του Θωμα Τέντσου, του Δημητριάδη και του Καρακίτσα, όμως οι Puebla BC απάντησαν με τον Σουρμελίδη, τον Σιώπη και τον Καριοφύλλη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 43-47.

Στην τέταρτη περίοδο η κόπωση έγινε εμφανής στην ομάδα της Puebla BC και παρά τις προσπάθειες του Σουρμελίδη, του Νίκου Αλεξανδρίδη και του Καριοφύλλη δεν μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Οι Salo Nics έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 55-64.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ανδρέας Στεργίογλου με 8 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους Puebla BC ξεχώρισε ο Νίκος Αλεξανδρίδης με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Puebla BC: Πάχτας 3, Ν. Αλεξανδρίδης 14(4), Σουρμελίδης 18(2), Καριοφύλλης 12, Τσιάκαλης, Π. Αλεξανδρίδης 3(1), Σιώπης 5(1), Καλφόγλου.

Salo Nics: Τάσσιος, Στεργιόγλου 8, Συνδικιώτης, Δημητριάδης 4, Κεπαπτσόγλου, Καρακίτσας 4, Πούλιος 13(1), Θ. Τέντσος 17(2), Γκόζης 2, Α. Τέντσος 16(3), Μιχαηλίδης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.