13/11/2023
Tseliguns 22 14 22 18 - 76 -
The Toy Men 12 15 13 25 - 65 -

Μεγάλοι νικητές οι Tseliguns!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Tseliguns και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Αποστολίδη, του Δημητριάδη και του Κόνσουλα να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι The Toy Men βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τσουκαλά και του Πεϊκου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι The Toy Men ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Κέδρου, του Πάνου και του Βαλκούμα, όμως οι Tseliguns έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Αποστολίδη, τον Μακρίδη και τον Κόνσουλα να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση διαμορφώνοντας το 36-27.

Στην τρίτη περίοδο οι Tseliguns πάτησαν γκάζι και έκαναν ένα σερί με τον Μακρίδη, τον Τσιαουσίδη και τον Αποστολίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι The Toy Men απάντησαν με τα καλάθια του Λαμψίδη και του Τσουκαλά, όμως δεν άντεξαν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 58-40.

Στην τέταρτη περίοδο οι The Toy Men εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και μείωσαν την διαφορά με τις ενέργειες του Λαμψίδη και του Κέδρου, όμως οι Tseliguns έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 76-65.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σταύρος Αποστολίδης με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Αλέξης Λαμψίδης με 9 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Tseliguns: Δημητριάδης 6, Τσέος, Ζησόπουλος 3(1), Αποστολίδης 24(4), Στεργίου, Τσιαουσίδης 9(1), Μακρίδης 14(2), Κόνσουλας 20(1).

The Toy Men: Καλτσάς 1, Βαλκούμας 7(1), Λαμψίδης 9, Τσουκαλάς 13(1), Πάνος 13(2), Πεϊκος 8, Αλβανός 2, Κέδρος 12(2).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Tseliguns.