31/05/2023
Fioretsina Salonica 22 14 22 23 - 81 -
Sicarios BC 20 15 24 11 - 70 -

Μεγάλοι πρωταθλητές οι Fioretsina Salonica!

Μπήκαν δυνατά στον αγώνα οι Fioretsina Salonica και πήραν κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά με τον Τετράδη και τον Μιλκούδη να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Sicarios απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Μητσάκη και του Μαρκίδη διαμορφώνοντας το 22-20.

Οι Sicarios ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά συμμαδέυοντας τον Κυριαζίδη και τον Πανταζή στο ποστ, οι οποίοι ήταν ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα, όμως οι Fioretsina Salonica βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Πυδαράκη και τον Μιλκούδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, κλείνωντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 36-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Sicarios συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Ρέμπελο, τον Παπαθανασίου και τον Παπασταθόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι Fioretsina Salonica απάντησαν με τα καλάθια του Πυδαράκη, του Τετράδη και του Χατζηλιάδη, όμως πλήρωσαν την αδυναμία τους να προστατέψουν την ρακέτα τους με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με το ισχνό 58-59.

Η κόπωση έγινε εμφανής στην ομάδα των Sicarios στην τέταρτη περίοδο και παρά τις προσπάθειες του Μητσάκη και του Πολύζου δεν μπόρεσαν να αντέξουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Fioretsina Salonica εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με το τελικό 81-70 και να στεφθούν πρωταθλητές της Maste League 2022-2023.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Πυδαράκης με 34 πόντους, 5 ριμπαόυντ και 2 ασσίστ.

Για τους Sicarios ξεχώρισε ο Ιωάννης Μητσάκης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 5(1), Μιλκούδης 18(2), Φ. Χαριτίδης, Τζάμος, Θεοδοσίου, Δοξάκης 2, Παπαβασιλείου 3(1), Τετράδης 16(2), Α. Χαριτίδης 3, Χαϊτλής, Μπουμπόνας, Πυδαράκης 34(4).

Sicarios: Πολύζος 6(1), Λεφάκης, Πανταζής 9, Ρέμπελος 11(3), Μητσάκης 10(2), Παπαθανασίου 6, Κυριαζίδης 11, Παπασταθόπουλος 7(2), Μαρκίδης 10(1).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.