30/05/2023
Άξονας BC 25 14 24 22 - 85 -
Αδάμαστος 8 13 23 18 - 62 -

Μεγάλος πρωταθλητής της Evolution ο Άξονας!

Ο Άξονας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και να πάρει το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Τζιβάνη και του Κωστακίδη. Ο Αδάμαστος βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Άγγελο Κυρίμη και τον Ρεβάχ να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως πλήρωε την κακή αμυντική λειτουργία στην άμυνα με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 25-8.

Ο Αδάμαστος ανέβασε την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και να επιστρέψει στο παιχνίδι με τον Τρακοσάρη, τον Μαυρίδη και τον Ρεβάχ να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως ο Άξονας κράτησε την διαφορά  με τον Αντικατζίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 39-21.

Η αντεπίθεση του Αδάμαστου συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Γαλή και τον Ρεβάχ να βρίσκουν ρυθμό πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους, όμως ο Άξονας απάντησε γρήγορα με τον Ερμείδη και τον Κωστακίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κρατώντας την διαφορα που έχτισε στο πρώτο μέρος διαμορφώνοντας το 63-44.

Στην τέταρτη περίοδο ο Αδάμαστος δεν παράτησε τον αγώνα και προσπαθούσε με μανία να μειώσει την διαφορά και να επιστρέψει στο παιχνίδι με τις προσπάθειες του Ρεβάχ και του Άγγελου Κυριμή, όμως ο Άξονας συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό με τον Τραχανέλη και τον Μαργώνη να μπαίνουν και αυτοί στην εξίσωση δίνοντας την νίκη στην ομάδα τους με το τελικό 85-62.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 29 πόντους, 17 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τον Αδάμαστο ξεχώρισε ο Ρεβάχ Ίζη με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Άξονας: Κωστακίδης 29(3), Γκάτζιος 3(1), Τραχανέλης 6(2), Τζιβάνης 5(1), Ερμείδης 25(5), Γκόφας, Αντικατζίδης 13, Κυπριανίδης, Μαργώνης, Γκούμας 4.

Αδάμαστος: Σ. Κυρίμης, Μαυρίδης 5, Α. Κυρίμης 12, Λέος 4, Βαλαβανίδης, Τρακοσάρης 9(2), Ναχμιάς, Γαλής 11(1), Ρεβάχ 21.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.